PROF.DR. OKUYAN KUR’AN’A GÖRE İLAHİYATÇIYI ANLATTI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Okuyan, “Kur’an ve İlahiyatçı” konulu bir konferans verdi.

PROF.DR. OKUYAN KUR’AN’A GÖRE İLAHİYATÇIYI ANLATTI
PROF.DR. OKUYAN KUR’AN’A GÖRE İLAHİYATÇIYI ANLATTI Kızılırmak Gazetesi

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa; akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konuşmasında, ‘İlahiyatçı nasıl olmalıdır?’ sorusunu Kur’an’ı ve Hz. Muhammed’in hadislerini kaynak göstererek yanıtlayan Prof. Dr. Mehmet Okuyan, hakikat kavramı üzerinde de değerlendirmelerde bulundu.

Bir sözün eskiliğinin ya da çoğunluk tarafından kabul edilmesinin, hakikati yansıttığı manasına gelmediğini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Okuyan “Kur’an’ın pek çok ayetinde işaret ettiği üzere çoğunluk hakikatin ölçüsü değildir. Bazen hakikat bir kişinin ağzıyla da olsa dile getirilebilir. Sayı çokluğuna hakikati kurban edemeyiz. Bizim için hakikat değerini, ne eskiden geliyor oluşundan ne de taraftar kalabalıklığından alır. Bize göre hakikat değerini, referansından alır. Allah’ın bize yönelik gönderdiği prensipleri ve Peygamberimizin sahi sünnetini hakikat adına referans olarak almalıyız. İlahiyat Fakültesinde de bu hakikatlerle buluşulacağı için buradaki insanlar, zihinlerini başkalarına kiraya vermekten kurtulurlar. Bu hakikat onlara, gerektiğinde bir fert olarak kalmaları gerektiğini öğretir.” dedi.

Bir ilahiyatçının gücün sözüne değil sözün gücüne inanması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Okuyan “Dünyevi bağlamda güç görece bir kavramdır. Nihayetinde asıl güç, en güçlünün sahibi olduğu, yani Rabbimizin gücüdür.” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti
Havza Belediyesi camileri dezenfekte etti
Karadeniz’in tek kısıtlamalı ili Samsun’da çok önemli korona uyarısı
Karadeniz’in tek kısıtlamalı ili Samsun’da çok önemli korona uyarısı