SAĞLIKLI BÖBREKLER İÇİN BESLENMENİZEDİKKAT EDİN!

Yaklaşık olarak bir günde 200 litre kanı süzen böbrekler, aynı zamandavücudun tuz dengesini sağlıyor ve zararlı toksinleri vücuttan uzaklaştırıyor. Vücudumuzda hayati işlevleri olan böbreklerin sağlığını korumak önemli; ancak maalesef ülkemizde her 7 kişiden biri ise böbrek hastalığı yaşıyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı sağlıklı böbrekler için beslenmede dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

SAĞLIKLI BÖBREKLER İÇİN BESLENMENİZEDİKKAT EDİN!
SAĞLIKLI BÖBREKLER İÇİN BESLENMENİZEDİKKAT EDİN! Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 485 kez okundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nünde belirttiği gibi günlük tuz tüketiminin 5 gramla sınırlı tutulması gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak bir çay kaşığı tuz ölçüsüne denk geliyor. Ancak ülkemizde tuz tüketimi neredeyse bunun 3 katı bir oranda. Türkiye’de günde ortalama 15 gram tuz tüketiliyor. Bu oranda tüketilen tuz belki kilo almanıza yol açmaz; ama fazla tüketimiyle başta böbrekleri olumsuz etkiler ve vücudun su tutmasını sağlayarak ödem oluşturur. Ve kişi zamanla kendini şiş hissetmeye başlar. Tuz tüketiminde sınırı aşmamak hem böbrekleri korur hem de ödemi önler. Tuz tüketimini sınırlandırmak için öncelikle mutfaktan, sofradan tuzlukları kaldırın. Gün içerisinde tükettiğiniz paket gıdaların içeriğine mutlaka bakın. Bazen masum gibi görünen bir kraker bile çok fazla tuz oranına sahip olabiliyor. Taze besinler daha az tuz oranına sahiptir; taze besinleri tüketmeye çalışın. Konserve yiyeceklerini de mutlaka sudan geçirin ve tuz oranını azaltmaya çalışın.

Sağlıklı beslenme başta böbrek problemleri olmak üzere birçok hastalığı karşı bizi korur. Sağlıklı yaşam için ilk adım tuzu azaltmak ve bol su tüketmek olmalıdır. Tuz yerine yemeklerinize baharat ekleyin.  Ağız tadınıza bağlı olarak kekik, nane, karabiber, kişniş, zerdeçal, zencefil ekleyebilirsiniz. Özellikle zencefil ve zerdeçal böbrek taşı oluşumunun önlenmesinde ve böbreklerin temizlenmesinde yararlıdır. Fesleğen de tuz yerine yemeğe ekleyebileceğiniz bir baharattır. Birkaç tutam fesleğen, yemeğe tuz tadı verir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Sizede zamanı unutturacak kadar keyif veren şeyleri bulmak istiyorsanız bize katılmalısınız "
2020 YILI ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI
2020 YILI ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI