Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

SAMSUN TEKNOPARK FAALİYETLERİNİ ANLATTI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Samsun Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Genel Müdür Buğra Çolak ve OMÜ-TTO Proje Yürütücüsü Dr. Mustafa Mortaş ile birlikte 2017 yılından beri ivme gösteren Samsun Teknopark'ı tanıtmak ve faaliyetleri hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basınla bir araya geldi.

SAMSUN TEKNOPARK FAALİYETLERİNİ ANLATTI
SAMSUN TEKNOPARK FAALİYETLERİNİ ANLATTI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1289 kez okundu.

Son dönemde ulusal ve yerel basının gündemde olan Samsun Teknopark'ın doğru bir şekilde tanıtmayı amaçladıklarını belirten Samsun Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kuran "Samsun Teknopark henüz çok genç bir oluşum olsa da kuruluşundan bu yana çok hızlı gelişme gösterdi. 2014 yılında firmaları kabul etmeye başlayan Samsun Teknopark, doluluk oranı bakımından bu yıl yüzde 92'ye ulaştı. Dolayısıyla firmalarımızın, girişimcilerimizin, Üniversitemizdeki akademisyenlerimizin, girişimci öğrencilerimizin fikirlerini geliştirebileceği, teknolojik ürün üretebileceği teknoloji geliştirme merkezi haline gelmiş durumda." dedi.

 

Samsun Teknopark'ta yer alan firmaların AR-GE faaliyetlerinden elde ettiği gelir ve giderleri sayısal verilerle açıklayan Prof. Dr. Mehmet Kuran şunları söyledi  "2017 yılı rakamlarına baktığımızda bünyemizde faaliyet gösteren firmaların 4 Milyon 630 bin TL AR-GE harcaması yaptığını, 14 milyon TL'nin üzerinde AR-GE geliri ve 54 milyon 500 bin TL civarında da AR-GE dışı gelir elde ettiğini görüyoruz. Bu rakamlar, yaşımıza ve büyüklüğümüze göre önemli tutarlar. Bunun dışında bünyemizdeki firmaların yaptığı faaliyetler nedeniyle vergi ve diğer istisnalardan aldıkları toplam tutar da 3 milyon TL'yi buldu."dedi.

 

Samsun Teknopark'ta içerisindeki 41 firmada 143 AR-GE personeli istihdam edildiğini kaydeden Mehmet Kuran "41 firmadan 10 tanesi kuluçka merkezinde faaliyet gösteriyor. Geçen yıl kurduğumuz ön kuluçka merkezimizde ise 27 firmamız var. Ön kuluçka merkezimiz için DOKAP'tan 2020 yılına kadar devam edecek destek aldık. Bu destekten hem ön kuluçka merkezine hem de üniversite - sanayi iş birliğini geliştirmede değerlendireceğimiz Teknoloji Transfer Ofisimize (TTO) elaman istihdamını sağlıyoruz. " şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!