SAMSUN’DA 2019 YILI ÇELTİK HASADI DEĞERLENDİRİLDİ

Samsun’da 2019 yılı çeltik hasadının sona ermesi vesilesiyle bir değerlendirme yapan İl Müdürümüz Bayram AY şunları söyledi:

SAMSUN’DA 2019 YILI ÇELTİK HASADI DEĞERLENDİRİLDİ
SAMSUN’DA 2019 YILI ÇELTİK HASADI DEĞERLENDİRİLDİ Kızılırmak Gazetesi

“İlimiz, çeltik yetiştiriciliğinde Ülkemizde sahip olduğu % 15 pay ile Edirne ilimizden sonra ikinciliği elinde bulundurmaktadır. İlimiz için önemli bir paya sahip çeltik hasadının titizlikle yapılması, hasat esnasında yaşanacak kayıpların önlenmesi hususunda büyük önem arz etmektedir.

10 Eylül 2019 tarihinde Çarşamba İlçemizde başlayan çeltik hasadı; Terme, Yakakent, Tekkeköy, Salıpazarı, Alaçam ve Ondokuzmayıs ilçelerimizde de yapılarak, 28 Ekim’de Bafra ilçemizde sona ermiştir.

İlimizde bu yıl toplam çeltik ekiliş alanı 18.105 ha. olup tamamı biçerdöverle hasat edilmiştir. İl genelinde toplam 51 kontrolör ile 8 ilçede yapılan biçerdöverle çeltik hasadında 156 kontrol sonunda ortalama çeltik verimi 787 kg/ da, biçerdöverle hasat edilen ürün miktarı 142.476 ton ve dane kayıp oranı  % 1,30 kg/da olarak tespit edilmiştir.

Bu değerlere göre İlimizde 2019 yılı çeltik hasadında biçerdöverle hasatta müsaade edilen  % 2'lik dane kayıp sınıra göre ilimiz ekonomisine 2.822.450 TL kazanç sağlanmıştır.

Bu vesileyle çiftçilerimizin ürününün bol, kazançlarının bereketli olmasını dilerim.”dedi.

ÇELTİK.

Buğdaygiller familyasından olan çeltik bitkisi, buğday ve mısır gibi besleyici değeri yüksek tahıllar arasında yer alır ve özellikle Doğu Asya’da geniş ölçüde ziraatı yapılır. Dünya çeltik üretiminde ilk sırayı Çin, Hindistan, Bengladeş, Endonezya, Çinhindi ülkeleri, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri alır.

Bitkinin salkımlarında birbiri üzerine binmiş bir görüntü arzeden iki kavuzla örtülü taneleri bulunur ve buna çeltik adı verilir. Çeltik taneleri uzun veya yuvarlak, beyaz veya sarımtırak bir renge sahiptir. Suda yetiştirilen tek tahıl bitkisi olup gelişmesini su içinde tamamlar. Hasat yapıldıktan sonra demetleri kurutulur ve kuruyan başaklarından taneleri kolayca ayrılır. Taneler çeltik fabrikalarında işlenir, kalburdan geçirilerek kabukları çıkarılır, böylece ortaya çıkan beyaz tanelere pirinç denir.

Çeltik tarımının ilk olarak milâttan önce 3000 yıllarında Hindistan’da başladığı kabul edilmektedir. Daha sonra Uzakdoğu ve Ön Asya’ya ulaşmıştır. Milâttan önce 285’te pirinç ziraatının Irak, Suriye ve Horasan bölgelerinde yaygın şekilde yapıldığı tesbit edilmiştir. Ancak Sâsânîler çağı İran’ında pirinç yok denecek kadar azdı. İran’da Hazar denizi kıyılarında, Irak ve Mısır’da ise rutubetli bölgelerde yetiştirilmekteydi. Eski Yunan’da tanınmakla birlikte Avrupa’ya asıl girişi Ortaçağ’larda oldu; X. yüzyılda Araplar tarafından İspanya’ya götürüldü. Çeltik ziraatının Anadolu’da ne zaman başladığı bilinmemekteyse de Türkler’in Anadolu’ya girişiyle Asya karakterli bu bitkinin ekiminin yaygınlaştığı söylenebilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vezirköprü Taşhan otel ve restoran olarak hizmete açıldı
Vezirköprü Taşhan otel ve restoran olarak hizmete açıldı
Fındık bahçesinde ölü bulundu
Fındık bahçesinde ölü bulundu