SAMSUN’DA ÇOCUKLAR KİTALARLA BULUŞTULAR

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, bu yıl ilki gerçekleşen Atakum Çocuk Kitapları Günleri ve TEMAD ve Atakum Belediyesi iş birliğiyle Taflan Mahallesi’nde tamamlanan kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi. Çifte açılışlarda kitap okumanın önemine vurgu yapan Başkan Deveci, "Kitap bizden, okuması sizden." dedi

SAMSUN’DA ÇOCUKLAR KİTALARLA BULUŞTULAR
SAMSUN’DA ÇOCUKLAR KİTALARLA BULUŞTULAR Kızılırmak Gazetesi

Atakum, aynı günde kitap sevgisi dolu iki etkinliğe imza attı. Bu yıl ilki gerçekleşen ve 12-15 Kasım tarihleri arasında Atakum Belediyesi Yalı Kafe'de açık kalacak olan Atakum Çocuk Kitapları Günleri ve Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Samsun Şubesi ve Atakum Belediyesi iş birliği ile tamamlanan Taflan Kütüphanesi'nin açılışlarını gerçekleştirildi.

 

SÜRPRİZ İNDİRİMLİ KİTAPLAR

Atakent İlköğretim Okulu öğrencileriyle birlikte açılan Atakum Çocuk Kitapları Günleri'ne, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik'in yanı sıra kitap günleri boyunca öğrencilere kitap sevgisi aşılayacak ve sohbet edecek Nihat Gökmen, İbrahim Ünsal Uçar, Hasan Yiğit, Fatma Yıldırım, Adil Karagöz, Çiğdem Eker, Yılmaz Erdoğan, Filiz Başaran, Haldun Açıksözlü gibi beğeniyle takip edilen yazarlar da katıldı. 12-17 Kasım tarihleri arasında Atakum Yalı Kafe'de kitapseverlerle buluşacak etkinlikte birçok özel indirimin yanı sıra, çocuklar için aktiviteler de yer alacak. Etkinlikte satılan kitaplara, yayınevlerinden yapılan yarı yarıya indirimin yanında, Atakum Belediyesi de kitapların diğer yarı masraflarını karşılayacak. 

 

AİLEDE İLETİŞİM KİTAPLA

Kitapların, çocukların duygusal, ruhsal, bilişsel ve sosyal gelişmeleri için çok önemli olduğunu ifade eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, "Kitaplar çocukların dünyaya açılan pencereleridir. Kitap çocuğun hayal gücünü, yaratıcılığını ve sorun çözme yetilerini geliştirir. Çocuklar iyi ve kötüyü kitaplardan öğreniyor. İnsan beyni okuyarak beslenir ve güçleniyor. Okumanın zamanı ve yeri yok. Alışkanlıklar küçük yaşlarda edinilir ve her yaşın bir kitabı vardır. Anne ve baba ile kitap okumak; anne-baba ile çocuk arasındaki iletişimi güçlendirir. Kitapları hayatının bir parçası yapmanın en iyi yolu çocuklarla birlikte okumak. Okuma kültürü ile eğitim arasında nasıl güçlü bir bağ varsa toplumsal eğitim ve çocuk eğitimi arasında da öyle bir ilişki var. Türkiye, OECD tarafından 72 ülke arasında yapıla PISA uygulamasına göre, okuma yeterliliğinde 50 sırada. Yine yapılan bir araştırmaya göre kitap okumayan çocuklar, normal bir cümleyi 45 saniyede anlayabiliyorken, bu süre kitap okuma kültürü edinmiş çocuklarda 13 saniyedir. PISA ve benzer mantıkla yapılan TEOG sınavlarında da çok kitap okuyan çocukların daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Kitap fuarları ve benzeri etkinliklerin sayısal çoğunluğu, kültürel çeşitliliğin ve yayınlama özgürlüğünün destekleyici alanları" diye konuştu.

 

BENDEN KİTAP İSTEYİN

Kitap okumaya çocuk yaşta başlanması ve kitapla çocuk arasında bağ kurulması gerektiğini kaydeden Başkan Deveci, "Çocuklarımız ilk ziyaretçiler olduğu için birer kitap Atakum Belediyesi'nden hediye alacaklar. Ayrıca yayınevleri kitap fiyatlarını yarı yarıya indiriyor. Geri kalan yarısının da yarı ücretini belediye olarak ödüyoruz. Burada bütün ikramlar çocuklarımıza ücretsiz, o bütçe ile de yeni kitaplar alabilirsiniz. 1 ay sonra öğretmeninize, ailenize 'Biz kitapları okuduk yenisini istiyoruz' diyorsunuz. Atakum Belediyesi'nin sosyal medya sayfalarına da 'Belediye Başkanı Cemil Ağabey, biz kitabı okuduk. Bitirdik. İkinci bir kitap istiyoruz' yazıyorsunuz. Kitaplar bizden, okumak sizden.'' ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vezirköprü Taşhan otel ve restoran olarak hizmete açıldı
Vezirköprü Taşhan otel ve restoran olarak hizmete açıldı
Fındık bahçesinde ölü bulundu
Fındık bahçesinde ölü bulundu