SAMSUN’DA PSİKO-EĞİTİM UYGULAMA MODÜLÜ EĞİTİMİ TAMAMLANDI

Samsun’da Ruh Sağlığı Hastalarına Psiko-Eğitim Modülüyle Rehberlik Uygulaması Başlatıldı. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve OKA tarafından hibelendirilmeye hak kazanan Psiko – Eğitim Uygulama Modül eğitimi, Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde şizofreni hastalarıyla birebir ilgilenen,hemşire, psikolog, sosyal çalışmacı ve ergoterapistlerden oluşan35 sağlık personelinin katılımıyla tamamlandı.

SAMSUN’DA PSİKO-EĞİTİM UYGULAMA MODÜLÜ EĞİTİMİ TAMAMLANDI
SAMSUN’DA PSİKO-EĞİTİM UYGULAMA MODÜLÜ EĞİTİMİ TAMAMLANDI Kızılırmak Gazetesi

Eğitim hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, ruhsal sorunları olan hastaların tedavisi ve normal hayata tekrar kazandırılmasının kendileri için önemli bir hedef olduğunu, bu amaçla Samsun’da Psiko – Eğitim Uygulama Modüle eğitimini OKA desteğiyle gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu eğitimle Avrupa’da standartlarında uygulanan Psiko – Eğitim Uygulama Modülünü Samsun’a getirdiklerini ve bu yöntemi Türkiye’deil genelinde uygulayacak olan ilk Sağlık Müdürlüğü olacaklarını söyleyen Oruç, eğitim kapsamında ilk etapta temel eğitici eğitimlerini tamamladıklarını, bu safhadan sonra Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinden hizmet alan 4129 hastanın ve ailelerinin deeğitime dâhil edilerek tedavi sürecinde ortak bir dil oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Toplum Ruh Sağlığı merkezlerinde ağır ruh sağlığı bozukluğu olan her hasta için bireysel tedavi belirlendiğini, çalışmanın bu anlamda da hem hastalar hem sağlık çalışanları tarafından bir rehber bir yol gösterici olarak kullanılabileceğini söyleyen Sağlık Müdürü Oruç, eğitimin 8 ana modülden oluştuğunu, bu modüllerin hastaların toplumda diğer insanlarla nasıl iletişime geçeceği, bir sorunla karşılaştığında nasıl çözeceği, kullandıkları ilaçların etkilerinin ve yan etkilerinin neler olduğunu, hastalıklarının belirtilerinin neler olduğu ve bunlarla nasıl baş edecekleri konularını kapsadığını vurguladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vezirköprü Taşhan otel ve restoran olarak hizmete açıldı
Vezirköprü Taşhan otel ve restoran olarak hizmete açıldı
Fındık bahçesinde ölü bulundu
Fındık bahçesinde ölü bulundu