SAMSUN’DA TARIM ALANLARI AZALIYOR

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Hasan Çaobancı, Samsun’da işlenen tarım alanlarının son 16 yılda yüzde 24,6 azaldığını söyledi.

SAMSUN’DA TARIM ALANLARI AZALIYOR
SAMSUN’DA TARIM ALANLARI AZALIYOR Admin

 

Kızılırmak Gazetesi Yazı İşleri Müdür Ümit Ceylan’ı makamında ziyaret eden ZMO Samsun Şube Başkanı Hasan Çaobancı ve ZMO Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Veli Kebapçı bir süre sohbet etti.

TOPRAKLARIMIZ EREZYON TEHDİTİ ALTINDA

Sohbetin ardından açıklamada bulunan ZMO Samsun Şube Başkanı Çobancı, “Samsun bir tarım kentidir. İlimiz sınırları içerisinde yer alan Bafra ve Çarşamba ovaları her türlü ürünün yetiştirilmesinde uygun ve son derece iyi ovalardır. Ovalarımızın bu özelliğini kaybetmeden korunmaları büyük bir zorunluluktur.  Türkiye’de Tarım Cumhuriyetin ilk yıllarında 44 milyon hektarla yüz ölçümünün %56’sını oluşturan mera ve çayır alanları bugün 14,6 milyon hektara inerek %19,6’ya geriledi. Toplam tarım alanı 2002 yılında 41 milyon hektar iken 2018 yılında 37 milyon hektara düştü. Son on altı yılda azalan tarım alanın %59 ise erozyon tehdidi altında.

SAMSUN’DA TARIM ALANLARI AZALIYOR

Samsun’da ise tarım alanlarının son 16 yılda yüzde 24,6 azaldığını belirten Başkan Çobancı, “Samsun’da 2002 yılında toplam işlenen tarım alanı 341,543 hektar iken, 2018 yılında 257,561 hektara gerilemiştir. %24,6 oranında bir azalma söz konusudur. Nadas alanı ise 12,318 hektardan 19,683 hektara yükselmiştir. Nadas alanlarımızda ki bu artış ürkütücü olmakla birlikte bu alanlarının tekrar üretime dönmeleri gıda temini acısından çok önemlidir.  Tarım alanlarında ki bu azalmanın nedenleri arasında en başta, tarım alanlarına kurulan enerji santralleri ve üretici için girdi ve üretim maliyetlerinin yüksek olması gelmektedir.” Dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası bafra haber kızılırmakgazetesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vezirköprü Taşhan otel ve restoran olarak hizmete açıldı
Vezirköprü Taşhan otel ve restoran olarak hizmete açıldı
Fındık bahçesinde ölü bulundu
Fındık bahçesinde ölü bulundu