SAMSUN’DA VOLEYBOL TAKIMINDA TRANSFERLER SÜRÜYOR

Voleybol Bayanlar 1. Ligi’nde mücadele edecek olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor’da Antrenörlüğe Fatih Işıldar getirildi. Geçen sezondan Dilek Kınık ile Adlin Kaymaz’ın tutulduğu kadroya Esma Yaşar, Deniz üstünsoy, Sena Özdilek, Merve Gülaç, Selen Kafadar ve Berna Demirci ile anlaşmaya varıldı. Alt yapıdan ise Dilara Yılmaz, Azra Çilez ve Havva Uzun A takıma yükseldi. Işıldar’ın yardımcılıkları olarak Anakentspor’un 2. Lig’de bulanan pilot takımının antrenörü Taşkın Taşkıran ile geçen sezonda yardımcı antrenör olarak görev alan Çağatay Bolat’a görev verildi.

SAMSUN’DA VOLEYBOL TAKIMINDA TRANSFERLER SÜRÜYOR
SAMSUN’DA VOLEYBOL TAKIMINDA TRANSFERLER SÜRÜYOR Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1156 kez okundu.

Antrenör Işıldar yaptığı açıklamada,’’ Voleybol 9 m. eni, 18 m. boyu olan bir sahada, altışar kişilik iki takım arasında oynanır. Bir maç en çok beş set sürer; üç seti alan takım maçı kazanır. Bir seti almak için 15 sayı (her iki takım 14'er sayıya çıkması halinde rakipten iki fazla sayı) kazanmak gerekir. Oyun, takımlardan birinin servis atmasıyla başlar: serviste faul varsa, servis hakkı karşıya geçer. Bir takımın altı oyuncusu, topu filenin üstünden karşı tarafa geçirmeden önce aralarında iki kere paslaşabilirler (topa aynı oyuncu iki defa üst üste olmamak üzere üç dokunuş). Top karşı sahada yere değerse veya karşı takımın oyuncuları tarafından saha dışına atılır veya kural dışı karşılanırsa, servisi atmış olmak şartıyla bu takım bir sayı kazanmış olur; servisi atmamışsa sayı almaz, servis atma hakkı kazanır. Servis geçişlerinde servis atacak takımın oyuncuları, bir önceki oyuncunun yerine geçerek daire biçimi yer değiştirirler. Voleybolda topa tek veya iki elle (parmak uçları veya elin tersiyle, topu avuç içine oturtmadan veya tutmadan) veya bedenin belden yukarı herhangi bir kısmıyla vurulabilir.

Türkiye'de voleybol Spor Oyunları federasyonuna bağlandı; 1958'de federasyonların ayrılmasıyla bağımsız duruma geldi. Türkiye'de ilk voleybol karşılaşmaları, şampiyonaların başlamasıyla yapıldı (1948). Bundan sonra voleybol yaygınlaştı. İlk  maç, Yugoslavya ile İstanbul'da oynandı (1953).

Türk Milli Voleybol takımı milletlerarası voleybol turnuvasına 1956'da Paris'te katıldı. 1958'de Prag'da yapılan Avrupa Voleybol şampiyonasına katılan 27 ülke arasında 12. oldu. 1959'da başlayan Avrupa Şampiyon Kulübü Voleybol turnuvasına her yıl Türkiye şampiyonu olan takım katılmaktadır.’’dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!