TEKKEKÖY İLÇESİ HALK GÜNLERİNE ALIŞTI

Tekkeköy Belediyesi tarafından her hafta haftanın ilk iş günü düzenlenen halk gününde ilçe halkı tüm sorunlarını, taleplerini birinci ağızdan yetkililere iletme fırsatı buluyor.

TEKKEKÖY İLÇESİ HALK GÜNLERİNE ALIŞTI
TEKKEKÖY İLÇESİ HALK GÜNLERİNE ALIŞTI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1260 kez okundu.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’ın göreve gelmesiyle ile uygulamaya koyduğu Halk Günleri vatandaşların her konuda belediyeye açılan en önemli kapısı durumuna geldi. Vatandaşlar hiçbir randevu almadan tüm talep, şikayet ve isteklerini belediye başkanı, belediye başkan yardımcıları ve birim müdürlerine ileterek anında çözüm yollarına ulaşıyorlar. Halkın yoğun ilgi gösterdiği halk günlerinden memnun olan vatandaşlar önceki dönemlerdeki yaşanılan karmaşanın ortadan kaldırılmasından dolayı mutluluklarını her platformda dile getiriyorlar.

Tekkeköy’ün en yoğun ve en kalabalık gününün pazartesi olmasından dolayı halk günlerini haftanın ilk iş günü olan pazartesi günü olarak belirleyen Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’ın şehir dışında veya herhangi bir programı olması durumunda halk günlerinde her hangi bir kesinti yapılmadan başkan yardımcıları ve birim müdürleri halkın taleplerini, sorunlarını dinleyerek çözüm yollarını yine halk ile birlikte üretiyorlar. İlçeye yön verme, birlikte yönetim ve ortak akıl gibi önemli noktaları bünyesinde barındıran bu buluşmalar ilçenin gelişimine de önemli katkılar sağlıyor. Başkan Togar’ın göreve geldiğinde ilk iş olarak uygulamaya koyduğu Halk günleri Tekkeköy Halkı tarafından artık benimsendi.

Başkan Togar ve diğer yetkililer,’’Tekkeköy'ün geçmişten gelen değerlerini, kültürel zenginliğini, tarihi mekanları, dokularını, arkeolojik alanlarını koruyarak ve bu anlayışımızı prestijli projelerimizle destekleyerek her alanda güçlü ve vizyonu olan, ülkemizin tarih ve turizm açısından en önemli yerleşim yeri olması adına;TURZİM ve TARİH KENTİ TEKKEKÖY'ü dün dünyaya tanıtmak için uğraşıyoruz. 

         Bu düşüncelerimle, herkesi bu güzellikleri görmeye, kültürel ve turizm zenginliklerimizi, doğal güzelliklerimizi başta Atatürk'ün Selanik'te doğduğu Ev'in benzeri MÜZE'yi, Karadeniz bölgesinin en eski insan yerleşimi TEKKEKÖY ARKEOLOJİ VADİSİ'ni, Karadeniz'in ilk ve tek TARİHİ YEL DEĞİRMENİ'ni, Tekkeköy'ün kurucusu Selçuklu Velisi ŞEYH ZEYNUDDİN EFENDİ TÜRBESİ'ni, tarihi miras olan Antyeri, Altınkaya , Çinik Kiliselerini, tarihi çeşmelerini ve diğer kültürel değerlerimizi görmeye ve keşfetmeye davet ediyorum.

 

 İlçede yerleşim insanlık tarihi kadar eskidir. Bugünkü Tekkeköy tarihi süreç için içerisinde mağara yerleşimleri sahasından kuzeye doğru yayılmış şirin bir Karadeniz ilçesidir. Bölgedeki mağaraların birinde yapılan kazılar neticesinde üstte Hitit, altta Bakır Çağı dönemlerine ait kültür kalıntıları ortaya çıkarılmıştır. Köy mezarlarında ölülerin yanında Tunç ve Bakırdan yapılmış eşyalar ile taştan yapılmış ok uçlarının bulunması ise ilçenin o tarihte ileri bir tekniğe sahip olduğunu göstermektedir. Önceleri denizin mağaralar bölgesine kadar daha sonra denizin, alüvyonlarla dolması nedeniyle ilçenin kıyıdan 4 km uzakta kaldığı tahmin edilmektedir.

        İlçe MÖ 3. yüzyıl ortalarında Pontus Devleti sınırları içerisinde girmiş, daha sonra ise sırasıyla Bizans ve Anadolu Selçuklu Devletinin eline geçmiştir. Yıldırım Beyazıt tarafından da Samsun ili ile birlikte Osmanlı Egemenliğine girmiştir. İlçenin adı tahminen 1250-1330 yılları ortasında yaşamış olan Şeyh Zeynüddin’in burada kurduğu “Tekke” ve bu çevre oluşturduğu çiftlikten sonra bir kasaba haline gelmiş, bu nedenle de “TEKKEKÖY” adını almıştır. İlçe 09.08.l988 tarihinde de ilçe olmuştur.

        İlçede yer alan ve şimdiye kadar yapılan arkeolojik kazı ve bulgularda Arkeolojik tanımlama literatürene de girmiş olan Tekkeköy Mağaraları Türkiye’de Antalya Karain Mağarası, Marmara Yarımburgaz Adası mağarası’ndan sonra en eski yerleşim yeridir. MÖ 15.000 ile MÖ 60.000 yılları arasına tarihlendirilen katmana sahip olduğu tespit edilen Tekkeköy Mağaraları Karadeniz Bölgesinde bulunan en eski insan yerleşkesidir.’’dedi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!