TİDE ETİK KURULU BAŞKANI CÖMERT, “İÇ DENETİMİN ÖNEMİ ARTTI”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Turizm Fakültesi ortaklığıyla “İşletmelerde Denetimin Önemi ve Kariyer Mesleği Olarak İç Denetim” konulu panel düzenlendi.

TİDE ETİK KURULU BAŞKANI CÖMERT,  “İÇ DENETİMİN ÖNEMİ ARTTI”
TİDE ETİK KURULU BAŞKANI CÖMERT,  “İÇ DENETİMİN ÖNEMİ ARTTI” Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 1540 kez okundu.

İktisadi ve İdari Bilimler Konferans Salonu’nda gerçekleşen panelin katılımcıları arasında; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebül Muhsin Doğan ve Dekan Yardımcıları  Doç. Dr. Metin Sağlam, Doç. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz ve yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler yer aldı.

 

2 oturumdan oluşan panelin başkanlıklarını; OMÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nuray Keskin ve OMÜ Turizm Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erdal Yılmaz yaptı.

 

Panelistlerden Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı ve Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nuran Cömert sözlerine Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılına atıfta bulunarak “Bir milletin uyanmasının sağlandığı, 4 yıl kadar sürecek olan Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımının atıldığı bu şehirde olmak bu ziyareti daha da anlamlı kılıyor.” dedi.

 

“Hormonlu işletmelerin başarısı mümkün değil”

 

Her işletmenin bir başarı hedefi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nuran Cömert “Evrenin kaynakları oldukça sınırlı ve bu yüzden havayı ve toprağı kirleten, suyu içilmez hale getiren, kısa vadede kar amacı güden ” Hormonlu büyüyen” işletmelerin topluma hiçbir faydası yoktur ve böyle bir işletmeden de başarı beklenemez.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

TİDE Etik Kurulu Başkanı Cömert, bir işletmeyi işletme yapan unsurların, bütün pay ve menfaat sahiplerinin haklarını gözetmek, adil, sorumlu, şeffaf olmak ve hesap verebilmek olduğuna işaret ederken sözlerine şöyle devam etti: “İşletmelerin, kısaca kurumsal sürdürülebilirlik olarak tanımlanan bu şartları yerine getirebilmesi için de erken uyarı sistemi olan risk temelli bir mekanizmaya ihtiyacı var ve işte bu noktada iç denetimin öneminin arttığını görmekteyiz.”

 

Her örgütlü bir faaliyetin ve organizasyonun iç denetime ihtiyaç duyduğunu Prof. Dr. Nuran Cömert “Bu bağlamda da ister kâr amacı güden ister kâr amacı gütmeyen dernek, vakıf ya da apartman yönetimi olsun, bu kurumlarda etkili, risk temelli ve güvenilir bir anlayışla yönetilen iç kontrol sistemi oluşturulmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

 

“İşletmenin verimliliği iç denetimle mümkün”

 

Konuşmacılardan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selahattin Karabınar da işletmelerde denetimin önemi konusunda öğrencilere bilgi verirken denetimin, bir kurumun hedeflerine ulaşmasında önemli bir faktör olduğunu belirtti. Prof. Dr. Karabınar bu süreci “Bir işletmede; kontrol edilebilir, izlenebilir, hesap verebilir bir iç denetim mekanizmasının olması, mevcut risklerin azaltılmasına ve işletmenin verimliliğinin artmasına neden olur” sözleriyle özetledi.

 

Geleneksel ve çağdaş denetim anlayışı

 

OMÜ’de iç denetçi olarak görev yapan Seydi Yener Günay ise sunumunda, geleneksel ve çağdaş denetim anlayışı konusunda değerlendirmelerde bulunurken her iki denetim mekanizmasına dair “Geleneksel anlayışta sadece hata bulunur; sorumluları cezalandırılır ve denetim orda biterdi. Ancak çağdaş yaklaşımda hataları önlemek ve problemi çözmek, kurumun daha iyi çalışması için görevlilere yardımcı olmak esastır.” sözlerine yer verdi.

Haber Kaynak : OMÜ Samsun Basın Bürosu

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAFRA DA BETON MİKSERİ  ELEKTRİKLİ BİSİKLETE ÇARPTI
BAFRA DA BETON MİKSERİ ELEKTRİKLİ BİSİKLETE ÇARPTI
BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ,  ‘’ GAZİLERİMİZİN MÜCADELERİ BİR DESTANDIR’’
BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ, ‘’ GAZİLERİMİZİN MÜCADELERİ BİR DESTANDIR’’