TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU(TGF), ‘’15 TEMMUZ BASININ ONUR GÜNÜDÜR’’

Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF) 57.Başkanlar Konseyi Toplantısı, huzur ve barışın kenti olarak bilinen Adıyaman’da, yaygın ve yerel basın temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU(TGF),  ‘’15 TEMMUZ BASININ ONUR GÜNÜDÜR’’
TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU(TGF),  ‘’15 TEMMUZ BASININ ONUR GÜNÜDÜR’’ Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 848 kez okundu.

TGF Üyesi Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde yapılan ve üç günü kapsayan etkinliğin ilk gününde, katılımcılar arasında bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurullarının toplantıları yapıldı. Aynı gün gerçekleştirilen protokol ziyaretlerinde de, kent yöneticilerinden Adıyaman’ın tanıtımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler alındı. Vali Nurullah Naci Kalkancı, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Uslu, Türkiye’nin dört bir yanından gelen medya mensuplarına ayrı ayrı brifing vererek, kentle ilgili olarak ayrıntılı değerlendirmeler yaptılar. 60 ilden 150’ye yakın gazeteciden oluşan TGF Heyeti, ikinci gün sabahında ‘Tanrıların Tahtı’ olarak bilinen Nemrut dağında, güneşin doğuşuna tanık oldu ve ardından gün boyu Adıyaman’ın tarihi, turistik yerleri ile kültürel özelliklerini tanıma amaçlı gezi ve izlenimlerde bulundu. Kahta, Gerger, Siverek(Şanlıurfa) ve Tut ilçelerini de tanıyan gazeteciler, etkinliğin son gününde 57. Başkanlar Konseyi toplantısını Arsames Otel’de gerçekleştirdiler. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, açış konuşmasında Türkiye’nin yeni bir sürece girdiğine değindi ve bu yeni dönemde gazetecilik mesleğinin sorunlarının çözümü için daha çok çalışacaklarını vurguladı. Toplantıda oy birliği ile alınan kararlar sonunda, TGF 57. Başkanlar Konseyi Sonuç Bildirgesi şöyle oluştu:

Halkın üzerine uçakları, helikopterleri,  tankları, topları ve en ağır silahlarıyla ateş ederek kan döken, ölüm kusan, demokrasinin mabedi Meclis’i bombalayan, yüzlerce vatandaşımızı, güvenlik görevlilerimizi şehit ederek ülkemize kast etme emeli güden vatan haini darbecilere canı pahasına direnen meslektaşlarımız, darbelerin aynı zamanda gazetecilik mesleğini de bitiren zorbalık yönetimlerini beraberinde getirdiğinin bilincinde olmuşlardır. Bu nedenlerle, “Demokrasi Bayramı” olarak kutlanmayı gerçekten hak eden 15 Temmuz tarihi, basın emekçileri için, aynı zamanda “Basın Onur ve Direniş Günü”dür, öyle de anılmaya devam edilecektir.


Çok zor şartlarda ve gerçekten ekonomik güçlükler içinde ayakta kalmaya çalışan yerel yayın kuruluşları için acil destek paketi hazırlanmalıdır. Yerel medyanın, yaygın medya reklam ve ilan gelirlerinden de yararlanabilmeleri için yeni yapılanmalara gidilmeli, ortak bir dijital yayın platformu projesi geliştirilmelidir. Basın İlan Kurumu’nun gazetelerde yayınlanan resmi ilan ve reklamlar için uyguladığı yüzde 15’lik komisyon oranı yüzde 10’a çekmeli, böylelikle yazılı basına önemli oranda bir can suyu sağlanmalıdır. Yerel basının kullandığı gazete kağıdındaki KDV oranında indirime gidilerek gider kalemi üzerindeki ekonomik yük hiç olmazsa bir nebze azaltılmalıdır. Aksi halde yaygın basında Habertürk Gazetesi’nin kapatılmasıyla devam eden sancılı gelişmeler, yerel basına da dalga dalga yayılacaktır.


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!