TÜRKIYE’DE BİNLERCE PATENT BAŞVURUSU YAPILDI

Günümüzde sınai mülkiyet haklarının önemi giderek artıyor. Şirketlerin rekabete ayak uydurabilmek, yeni gelişmelere hakim olabilmek ve büyüyebilmek için öncelikle sınai mülkiyet haklarını güvence altına almaları gerekiyor. Türkiye’de son 5 yıl içinde patent ve faydalı modele yönelik yapılan toplam 100 bine yakın başvuru, geçmiş yıllar dikkate alındığında ciddi bir artış ortaya koymaktadır. Ancak ülkenin potansiyeli dikkate alındığında yeterli sayı değildir. Atılacak etkin adımlarla bu sayıları artırmak ve hedeflerin ilerisine geçmek mümkün olabilecektir.

TÜRKIYE’DE BİNLERCE  PATENT BAŞVURUSU YAPILDI
TÜRKIYE’DE BİNLERCE  PATENT BAŞVURUSU YAPILDI Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 176 kez okundu.

Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu-WIPO verilerine göre 2017 yılı itibarıyla dünya çapında en çok patent başvurusunda bulunan ilk üç ülke arasında birincilik, 1 milyondan fazla başvuru ile Çin’e ait. ArdındanABD ve Japonyageliyor.Destek Patent tarafından TÜRKPATENT’inson 5 yıllık verilerinden gerçekleşen analize göre, Türkiye’de 2014-2018 yılları arasında patent ve faydalı model başvurularındaki toplam sayı yaklaşık 100 bini buluyor. Bu dönemde patent alanında en parlak dönem2017 yılı olurken,faydalı model alanında ise en üst seviyeye 2015 yılında ulaşılmış.

Patent ve faydalı model başvurularında ilk sıra İstanbul’un

Verilere göre, patent ve faydalı model başvurularında ilk sırada İstanbul yer alıyor. İstanbul’un ardından sıralama Ankara, İzmir, Bursa, Manisa ve Kocaeli illeri arasında değişiyor. İstanbul, Ankara ve Bursa’dan son beş yılda yapılan toplam başvuru sayısı ise yaklaşık 30 bin civarında.

Patent ve faydalı model başvurularında; gıdadan ev eşyasına, tekstilden sağlığa tüm insan ihtiyaçlarını kapsayan “İnsan İhtiyaçları” sınıfı başı çekiyor

Son 5 yıllık projeksiyona göre; 2014-2018 yılları arasında yapılan patent ve faydalı model başvurularının en çok “İnsan İhtiyaçları” sınıfında gerçekleşmiş. Bu sınıf içinde yer alan yüzlerce iş alanından en çok başvuru yapılanlar ise; hijyen sağlık ürünleri, kimya temizlik ürünleri, gıda veya gıda maddeleri iletütün ürünleri.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra Belediyesinin Sokak Hayvanlarına Olan İlgisi Gözlerden Kaçmadı!
Bafra cezaevinde firar!!
Bafra cezaevinde firar!!