" ÜZÜMSÜ MEYVELER" SEMPOZYUMU SAMSUN’DA BAŞLADI

MillîMücadele’nin 100. yılı anısına Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ev sahipliğindedüzenlenen "6. Ulusal Üzümsü Meyveler Sempozyumu”nunaçılışı, OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi (UZEM) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kızılırmak Gazetesi
Bu içerik 308 kez okundu.

 “OMÜ Ziraat Fakültesi çilek üretimine öncülük ediyor”

Sempozyumum açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Leyla Demirsoy; çilek, böğürtlen, ahududu gibi mor meyveleri kapsayan üzümsü meyve türleri hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Bu türler lezzetleri ve sağlığa olumlu etkileri nedeniyle tüketiciden rağbet görürken çabuk meyve vermeleri ve yüksek gelir sağlamaları nedeniyle de üreticinin ilgisini çekmekte. Örneğin üzümsü meyve türlerinin ana grubunu oluşturan çilek üretimi, ülkemizde sürekli artış göstermekte. Türkiye; Çin, ABD, Meksika ve Mısır’ın ardından dünyanın 5. çilek üreticisi. Çilek üretimi; yıl boyu üretime büyük katkılar sağlayan topraksız üretim tekniğiyle de Bölgemizde ilgi çeken bir konu. Samsun’da çilek seraları hızla artmakta. OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü de çilek yetiştiriciliğindeki gelişmelere tarım koşullarını iyileştirerek ve üreticiyle iş birlikleri sağlayarak öncülük ediyor.”

“Son yıllarda maviyemişin yıldızı parlamakta”

Üzümsümeyveler grubunda yer alan maviyemişin de son yıllarda yıldızının parladığına dikkati çeken Prof. Dr. Leyla Demirsoy “Bunda Bölümümüzün üstlendiği öncü rolün önemli bir payı var. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyemiz Prof. Dr. Hüseyin Çelik’in özverili çalışmaları sayesinde maviyemiş, tüm Türkiye’de tanınmış ve bu türün yetiştiriciliğinde gelişmeler sağlanmıştır.” dedi.

Çilek dışındaki üzümsü meyvelerin yetiştirilmesinin ihmal edildiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Demirsoy, farkındalığın artması için bu konuda düzenlenen sempozyumların devam etmesi gerektiğini belirtti.

“Kendi kendine yeten nadir ülkelerden biriyiz”

Bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin dünyada yaklaşık 7. ve Avrupa’da ise 1. sırada olduğunu kaydeden TAGEM Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Gökhan Kızılcıda sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım camiası olarak 82 milyon nüfusun desteği ile 50 milyona yakın turistik ve göçmenleri misafir eden ülkeyiz. Kendi kendine yeten nadir ülkelerden biriyiz. Türkiye tam bir tarım ülkesidir. İklim özelliklerimiz bakımından şanslıyız. Meyvecilik alanında ılıman iklim meyveleri, tropik iklim meyveleri dâhil yetiştirebiliyoruz. Bu avantajlarımızı kullanarak daha fazla üretim yapmak bizim elimizde. Üzümsü meyveler yetiştiricisi para kazandıran, küçük alanlarda yüksek gelir sağlayan bir gruptur. Bunun Türkiye’de daha çok gelişmesini ve birçok alanda olması çiftçimize katkı sağlayacaktır.’’dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BNM CUP KARTON BARDAK İMALATI VE SATIŞI
BNM CUP KARTON BARDAK İMALATI VE SATIŞI
"Sizede zamanı unutturacak kadar keyif veren şeyleri bulmak istiyorsanız bize katılmalısınız "