Artvin-Borçka karayolunun 15. kilometresinde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından sedir ağaçları ile yazılan ‘Türkiye Yüzyılı’ yazısının etrafı yeşillendirildi. Etkinlikte Vali Cengiz Ünsal, Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, kurum müdürleri ve vatandaşların katılımıyla 2 bin 23 adet fidan toprakla buluşturuldu.

Artvin merkez ve ilçelerindeki 48 farklı yerde ıhlamur, lavanta, ceviz, elma, sedir, servi ve defne başta olmak üzere 100 bin adet fidan dikimi gerçekleştirilirken, törende konuşma yapan Artvin Valisi Cengiz Ünsal, "Bugün, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde Cumhuriyetimizin 100. yılına özel 2 bin 23 farklı yerde milyonlarca fidan dikiyor, her ilimizde 100. yıl Cumhuriyet Ormanları kuruyoruz. Ormanlarımız en değerli hazinemizdir. Ormanlarımıza sahip çıkmak ise bizim insanlık vazifemizdir. 11 Kasım bu hazinemize ve vazifemize sahip çıktığımız, geleceğe nefes olduğumuz önemli bir gündür. Her yıl 81 ilimizde milyonlarca fidanı toprakla buluşturuyoruz. Geleceğimize nefes, çocuklarımıza neşe oluyoruz" dedi.

Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya ise, 2019 yılından beri Artvin’de 70 farklı lokasyonda 200 binin üzerinde fidan ile geleceğe nefes olduklarını söyledi. Özkaya, “Kurumsal görevlerimiz kapsamında, Bakanlığımızca yürütülen ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra ’Geleceğe Nefes’ adı altında 2019 yılında da ulusal düzeyde başlattığımız ağaçlandırma kampanyamız 2020, 2021 ve 2022 yıllarında uluslararası şekilde gerçekleştirilmiş, gerçek ve tüzel kişilerce etkinliklere büyük ölçüde katılım sağlanmış ve 4 yıllık uygulamalar neticesinde Artvin’de 70 lokasyonda, toplamda 202 bin 234 adet fidan vatandaşlarımızla birlikte toprakla buluşturulmuştur” ifadelerini kullandı.