Bafra’da Cumhuriyetin 100.Yılı Coşkusu Foto Galeri: Bafra’da Cumhuriyetin 100.Yılı Coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 100.yılı kutlamaları ilk olarak Bafra Kaymakamlığındaki tebrikat töreni ile başladı. Akabinde  15 Temmuz Demokrasi meydanındaki program ile davam eden kutlamalarda  Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ve Bafra Belediye Başkanı Kılıç’ın yaptığı teşekkür ile başladı. Aziz Şehitlerimiz için  Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen açılış konuşması yaptı.

Kaymakam Ertürkmen yaptığı konuşmada,’’ Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünü kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Cumhuriyet Bayramınız Kutlu olsun.  Millet iradesini esas alan Cumhuriyet, bu aziz vatanın yeşerttiği medeniyet ülküsünün yegâne idare biçimidir. Cumhuriyet; Türk Milleti’nin ortak değeri, geleceğimizin ve bağımsızlığımızın teminatıdır. Cumhuriyetimiz artık asırlık kazanım ve birikimiyle derin bir tecrübeyi bünyesinde barındırmaktadır.

Tarihin her döneminde istiklali için çelik bir irade ile egemenliğine ve bağımsızlığına sahip çıkan Türk Milleti, bundan bir asır önce sömürgeci zihniyetin kirli emellerini boşa çıkarmayı bilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Anadolu coğrafyasının her bir karış toprağında filizlenen var oluş mücadelesi, Türk’ün binlerce yıllık tarihinin en şerefli sayfalarından biridir.

Milli Mücadele, Türk Milletinin bağımsızlığa verdiği önemin yanında, bu aziz milletin kendi geleceğini tayin etme konusundaki azmini de ortaya koymuştur. İstiklal Harbinde, kadını erkeği, yaşlısı genci; kısacası Türk Milleti’nin her bir ferdi, kendi vatanını kurtarma sorumluluğunu bizzat üstlenmiştir. “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözü temelini Türk tarihinin hakikatlerinden almıştır.
Türkiye Cumhuriyeti güven ve barışın kalesi durumundadır. Bunda şüphesiz Millet iradesine olan bağlılığının ve Cumhuriyetimizi daha ileriye taşımak için verdiğimiz mücadelenin önemi büyüktür. Cumhuriyetimizi gerçek anlamda ileriye taşıyacak güç işte bu hususta göstereceğimiz gayrete bağlıdır. Bu konuda en büyük görev gençlerimize düşmektedir.

Büyük Aktürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet bir milletin küllerinden doğmuştur. Cumhuriyet ayrıca muasır medeniyete ulaşma ve modernleşme projesidir. Bu vesile ile bir kaç hizmetten bahsetmek isterim; Demiryolu ağımız 16.000 km’ye ulaşırken yüksek hızlı trenler Cumhuriyet’in kentlerini demir ağlarla birbirine bağlamaktadır.
Hızlı ulaşımın ve konforun sembolü hava yolu ulaşımında dünyada en çok destinasyona uçan havayolu şirketi Türk Hava Yollarıdır. Yurt içinde 62 hava alanı bulunmaktadır.

81 İl’imizde 206 üniversite kuruludur. Burada fikri hür vicdanı hür Cumhuriyet gençleri geleceklerini inşaa etmektedirler. Karayolu ağımız 68.725 km dir. Otoyollar ve bölünmüş yollar halkımızın hizmetindedir. Sağlık alanında yapılan yatırımlar özellikle Pandemi döneminde halkımıza hizmet ederek, sağlıkta konfor hususunda diğer milletlerden pozitif olarak ayrışmıştır. Bafra’da Cumhuriyetin 100.Yılı Coşkusu

Savunma Sanayinde üretilen sistemler dosta güven düşmana korku salmaktadır. Bugün Gazze’de yaşanan insanlık dışı İsrail zulmüne karşı çıkan nadir ülkelerin başında Türkiye Cumhuriyeti gelmektedir. 

Bafra’da Cumhuriyetin 100.Yılı Coşkusu

 Adını sayamadığım bir çok hizmet dünya standartlarında Cumhuriyet Hükümetlerince halkımızın istifadesine sunulmuş ve sunulmaya devam etmektedir. Sportif müsabakalarda elde edilen başarılar özellikle Kadın Milli Takımlarımızın başarıları Cumhuriyetin kadına verdiği önemin tezahürüdür.Bafra’da Cumhuriyetin 100.Yılı Coşkusu

Bu eserler, Cumhuriyeti kuran Başta Gazi Mustafa kemal ve onun silah arkadaşları ile Gazi Meclisimizin bize vermiş olduğu görevlerdir. Ama yetmez,  Atamıza layık olmak için daha fazla çalışmalıyız.  Bu duygu ve düşüncelerle başta; Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, Gazi Meclisi, şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimizi, kahraman Gazilerimizi bir kez daha rahmet minnet ve şükran duyguları ile anıyorum.
Büyük Türk Milletinin ve siz Bafralı hemşerilerimin Cumhuriyetimizin 100.Yıl dönümünü ve Cumhuriyet Bayramını tekrar kutluyor; nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgilerimi sunuyorum.’’dedi.

Bafra’da Cumhuriyetin 100.Yılı Coşkusu

Tören geçişinin ardından ise Bafra Cumhuriyet Ortaokulu Müzik Öğretmeni Saynur Yıldız Çelik ,’’Cumhuriyetin Önemi’’ konulu konuşma yaptı. Bafra Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerinden Aybüke Kaplan,’’Anadolu ve Cumhuriyete Sesleniş’’ adlı şiirini okudu.

Cumhuriyet Bayramının 100.yılı münasebetiyle düzenlenen ilkokullar,ortaokullar,liseler arası resim yarışması,  ortaokullar arası şiir yarışması, liseler arası kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Ak Parti Samsun Milletvekili Av.Orhan Kırcalı, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç tarafından takdim edildi.
Bafra Cunhuriyet Ortaokulu Korosu müzik öğretmenleri Saynur Yıldız Çelik ve Murat Genç yönetiminde marşlar seslendirdiler.

Bafra’da Cumhuriyetin 100.Yılı Coşkusu

Bafra Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri hazırlamış oldukları ‘’Ya İstiklal, Ya Ölüm’’ adlı oratoryo gösterisini sergilediler. 
100.yıl Cumhuriyet Gösterisi Ekibi öğrencilerin gösterisi büyük ilgi ve takdir gördü.
Final gösterimi , Çekilen anı fotoğrafı ile birlikte program sona erdi.

Editör: Yunus Koncak