Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 100. Yıl Bulvarı’nda Rasathane Camisi’nin yan tarafında 416 metrekarelik alana inşa edilen ve 4 ay önce hizmet vermeye başlayan Rasathane Kitap Kafe’yi her gün onlarca kişi ziyaret ediyor. 2 katlı ahşap mimarisi ile benzersiz bir atmosferi içinde barındıran Rasathane Kitap Kafe 7’den 70’e her vatandaşa hizmet veriyor. Edebi eserlerin bulunduğu geniş bir kitap koleksiyonuna sahip olan Kitap Kafe, kahve tutkunları için özel olarak seçilmiş kahve çeşitlerinin yanı sıra gelenlere lezzetli yiyecek tatma imkanı da sunuyor. Öğrenciler alt katında ders çalışıp, kitaplarını okuyabiliyorken üst katında vatandaşlar kendileri için oluşturulmuş nezih alanda sohbetlerini edip keyif kahvelerini yudumlayabiliyor.

"Olumlu geri dönüşler alıyoruz"

Açıldığı ilk günden itibaren kafenin yoğun ilgi gördüğünü belirten Rasathane Kitap Kafe Sorumlusu Hikmet Keyifli, “Rasathane Kitap Kafe’de haftanın 7 günü vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz. Kafemiz açıldığı günden bugüne vatandaşlarımız tarafından yoğun ilgi görüyor. Gelenler burada böyle bir kafe olmasından gerçekten çok memnunlar. Vatandaşlarımız bize sosyal medyadan ulaşıyorlar. Oradan görüp gelenler var, tavsiye ile gelenler var. Kendi mahallelerine de böyle kafe yapılmasını talep edenler bile var. Bizlere çok olumlu geri dönüşler oluyor” diye konuştu.

“Şehrin sosyal yaşamına yeni bir soluk getirdi”

Rasathane Kitap Kafe projesi ile kitap okuma alışkanlığını teşvik etmenin yanı sıra vatandaşlara yeni bir sosyal alan sunmayı hedeflediklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bu proje kitap okuma, sohbete etme ve kahve içmenin deneyimini bir araya getirerek şehrimizin sosyal yaşamına yeni bir soluk getirdi. Daha önce burada bulunan atıl vaziyetteki binayı yıkıp Rasathane Kitap Kafeyi inşa ettik. Tesisimiz bu bölgeye renk kattı. Kitap ve kahve severler için bir buluşma noktası oldu. Vatandaşlarımızdan da çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: