Yargıtay 3. Ceza Mahkemesinin Anayasa mahkemesi hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla Adalet ve Hukuk krizine yol açtığını, Türkiye Cumhuriyeti Devletine yargı eliyle darbe yapıldığın ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Örgütü, emek-demokrasi örgütü temsilcileri ve bu durumu basın açıklaması ve oturma eylemi yaparak protesto ettiler.

Chp Samsun’dan Adalet ve Hukuk Krizi TepkisiHukukun üstünlüğü ayaklar altına alınmıştır

Cumhuriyetin 100. Yılında Anayasa Mahkemesinin verdiği kararın tanınmaması ile birlikte hukukun üstünlüğü kavramını ayaklar altına alındığını söyleyen Özdağ “ Cumhuriyet Halk Partisi bu darbe girişimine karşı direnme kararlılığını ilk andan itibaren göstermiş, 28. Dönem milletvekillerimiz TBMM Genel Kurulu’nda 20 gün süreyle adalet eylemi yapmışlardır. Bizler bugün Bağımsız Yargı, Tarafsız Hukuk, Halk için adalet istiyoruz demek için buradayız” diye konuştu

Ne pahasına olursa olsun mücadele edeceğiz

Devletin ve Cumhuriyetin temelini oluşturan hukukun üstünlüğünü yok saydığını ifade eden Özdağ, “ Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı yapılan bu yargı darbesine sessiz kalmayacağız. Anayasamızı ve milli irademizi hiçe sayanlar şunu bilsinler ki; Cumhuriyetin evlatları olarak ne pahasına olursa olsun demokrasinin, laikliğin ve adaletin savunucuları olacağız ve hukukun üstünlüğü için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

 Ümit CEYLAN

Editör: Yunus Koncak