SEVDA BAYAN KUAFÖRÜ
KUPA KUNDURA

Çöpten sanata

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çöpten sanata
Ordu’nun Ünye ilçesinde rölyef sanatçısı tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle minyatür rölyef sergisi açıldı.

 

 

Rölyef sanatçısı İlker Çorbacı’nın Ünye Yalı Kilisesi’nde geri dönüşüm ürünlerini kullanarak yaptığı eserlerinin yer aldığı minyatür rölyef sergisi, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Gürel, AK Parti İlçe Başkanı Kenan Selim Argan ve protokolün katılımı ile açıldı." İki buçuk yıla aşkın hazırladığı 26 eserin yapılış gayesi öncelikle çevre bilincine katkıda sağlamaktır" diyen rölyef sanatçısı Çorbacı, “Geleceğimiz için gelişim çağındaki çocuklarımıza daha yaşanabilir hayat bırakmak, çevre bilincini gelecek nesillere aşılamamız lazım. Bu düşünce ile yola çıktık ve eserlerimde 30 çeşit atık kullandık, mesela bir ağaç dalı için 4 gün arama yaptım. Karadeniz’de ağaç bol ancak benim hedefimde yaşayan ağaç dalı değil, kurumuş yani ölmüş ağaçtan dal almaktır. Bunun yanı sıra ahşap karton, ket kablosu, kurumuş orman sarmaşığı, ağaç kabuğu, ambalaj kapağı, karton ve bir sürü atıkları değerlendirebiliyoruz” dedi.

 

 

Eserlerinde sadece Ünye’nin tarihi binalarını ve sokaklarını sanatla buluşturmadığını belirten Çorbacı, "İnternette gezinirken Bulgaristan’da bulunan tarihi Vali Konağı ve Osmanlı Sokağı’nı gördüm. Geri dönüşüm malzemeleri kullanarak tablo hazırladım. Atıktan tarihi bir mekânı tabloya dönüştürmemdeki amaç ise farkındalık yaratmaktı. Gençlere tarihimizin, kültürümüzün bir parçasının da Bulgaristan’da olduğunu göstermek istedim, bu yüzden birçok eserimde farklı konuları ele almaya çalıştım” diye konuştu.

 

 

Eserleri dünyada tek olan rölyef sanatçısı İlker Çorbacı, “Kursiyerlerimle beraber atıklarımızı değerlendirerek çalışıyoruz. Ekstra kursiyerlerin yaptığı çalışmalar el emeğinin karşılığını alıyor ve en güzel eserleri tamamlıyoruz. Kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz ki dünden bugüne eserlerin yansımasını görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Çöpten sanata

Çöpten sanata

Çöpten sanata

Çöpten sanata

Çöpten sanata

Çöpten sanata

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sel felaketinde hurdaya dönen araçlar, sahiplerine teslim edildiÖnceki Haber

Sel felaketinde hurdaya dönen araçlar, s...

Vali Dağlı: “3 bin 500 olan KADES indirme sayısı bu yıl 29 bine ulaştı”Sonraki Haber

Vali Dağlı: “3 bin 500 olan KADES indirm...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar