SEVDA BAYAN KUAFÖRÜ
KUPA KUNDURA

Vücudunuzdaki ağrılar kireçlenmeden kaynaklanabilir?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vücudunuzdaki ağrılar kireçlenmeden kaynaklanabilir?
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Suat Akar, "Vücudun bazı bölgelerinde oluşan ağrıların, tıbbi adı ile “Artroz” veya “Osteoartrit” halk arasında kireçlenme olarak bilinen hastalıktan kaynaklanabileceğini" söyledi.

KADINLARDA SIKÇA GÖRÜLÜR
Uzm. Dr. Suat Akar, "Halk arasında Kireçlenme olarak bilinen “Artroz” veya “Osteoartrit” olarak adlandırılan eklemlerde en sık görülen hastalıktır.  Özellikle ağır ve yük taşıyan sinoviyal eklemlerde ilerleyici olarak ortaya çıkan, eklem kıkırdağı ile eklem kıkırdağı altındaki kemikte yapım ve yıkım olayları arasındaki dengenin bozulması sonucu gelişen dinamik bir hastalık sürecidir.
“Artroz” yani kireçlenme en sık kalça, diz, el ve omurganın eklemlerde görülür ve genellikle ileri yaş hastalığıdır. 55-60 yaşlarından sonra görmesi artar ve kadınlarda erkeklerden daha çok görülür. 

KİREÇLENME BELİRTİLERİ
Hastalar eklemlerinde ağrı, tutukluk, hareket kısıtlılığı bazen de yankı şikayetiyle doktora başvururlar. Genellikle ağrı yavaş yavaş başlar ve zamanla artarak devam eder. Bazen ani ağrı atakları da oluşabilir. Eklemde sertlik ve şişme görülebilir. Eklem hareket açıklığı azalır. Uzun süre hareketsizlikten sonra Ağrı ve şişlik şikayetleri genellikle daha çok artar. Yürüme, çömelme ve merpen çıkma ağrıyı en çok artıran hareketlerdir.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Kireçlenme tedavisinde amaç vücuttaki semptomları azaltmak, hareket kısıtlaması yapıyorsa gelişimini önlemek, yaşam kalitesini artırmaktır. Tedavi de kişinin gereksinimlerine ve yaşam tarzına göre uygulanmaktadır. Günlük yaşamda eklemleri korumaya yönelik değişiklikler yapmakla başlar. Burada egzersiz çok önemlidir. Kişi kilo dediğimiz obezite durumunda ise kilo vermek eklemlere binen yükü azaltacağından tedaviye yardımcı olacaktır.
Ağrıyı azaltmak için sıcak veya soğuk uygulamalar, ilaçlar ve çeşitli Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon yöntemleri de tedaviler arasındadır." diyerek sözlerine son verdi.  

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Motorine 13 kuruş zam geldiÖnceki Haber

Motorine 13 kuruş zam geldi

ZAYIFLAMAK VE YAĞLARDAN KURTULMAK İÇİN 5 ÖNERİSonraki Haber

ZAYIFLAMAK VE YAĞLARDAN KURTULMAK İÇİN 5...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar