Atakum Belediyesi Eğitim ve Eğlence Merkezinde düzenlenen gece Samsun Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekiplerinin yöreye ait halk oyunları oynamasıyla başladı.

Havzalılar muhteşem Tirit Gecesi’nde Buluştu

Tirit yemeğini dünden bugüne yaşatan yapılışı değil; dostlarla birlikte yenilişidir.

 Havzalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yahya Bozkurt yaptığı açılış konuşmasında tirit yemeğinin tarihi süreci hakkında bilgi verdi. Bozkurt, “Seneler önce kış mevsimlerinde gerçekleştirilen tirit yemeğini dünden bugüne yaşatan yapılışı değil dostlarla birlikte yenilişidir diyerek başlamıştık. O günden bugüne 18 yıl geçti. Bugün 18. Geleneksel Tirit Gecesi’nde beraber olmaktan çok mutlu ve gururluyuz. Gecemize destek veren başta Er-Ay inşaat sahibi Aydın Kaya ve diğer yetkililere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Havzalılar muhteşem Tirit Gecesi’nde Buluştu-1

"Tirit artık Samsun'a ait milli bir yemek oldu"

Cumhur İttifakı Ak Parti Havza Belediye Başkan Adayı Av. Murat İkiz ise yaptığı konuşmada , "Bu geceyi düzenleyen ve hemşerilerimiz ile bizleri buluşturan organize eden tüm yetkilere çok teşekkür ediyorum. Tirit gecelerini ben 20 yıl önce 2004 yılında Havza Belediye başkanı seçildiğimde başlattım. 

Havzalılar muhteşem Tirit Gecesi’nde Buluştu-2

Tirit gecelerini Avrupa'ya da taşıdık

Havza'da başlattığımız tirit geceleri Samsun, Ankara, Bursa, İzmir, İstanbul başta olmak üzere yurt içinde pek çok ilde devam ederken, biz Tirit gecelerini Avrupa'ya da taşıyarak hemşerilerimizin yaşadıkları Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika'da gerçekleştirdik.

Havzalılar muhteşem Tirit Gecesi’nde Buluştu-3

Tirit bahaneydi. Asıl olan mesele bir araya gelmekti

Değerli hemşerilerim tirit gecelerini yapmaktaki amacımız tirit yemek değildi. Tirit bahaneydi. Asıl olan mesele bir araya gelmek, birlik içerisinde olmak ve Havzamızın, Samsunumuzun sesini tüm Türkiye'ye duyurmaktı. Öte yandan 15 yıl önce bir taraftan tirit geceleri yaparken diğer taraftan da özellikle Samsun'un iç bölgeleri olan Havza, Vezirköprü, Ladik, Asarcık ve Kavak olarak Türk Patent Kurumuna Samsun olarak tirit yemeğinin patentini almak için başvurduk ve patentini de aldık. Bugün patenti Samsun'a ait olan tirit yemeğimiz gastronomide yerini alırken bölgemizde tirit evleri açıldı ve artık lokantalarda tirit yemeği menülere de girmiş bulunuyor. Allaha şükür 20 yıl önce başlayan tirit yemeğimiz artık milli bir yemek haline gelmiştir" dedi.

Havzalılar muhteşem Tirit Gecesi’nde Buluştu-4

Düzenlenen geceye Ak Parti Samsun İl Başkanı Mehmet Köse, Cumhur İttifakı Ak Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Halit Doğan, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Cumhur İttifakı Ak Parti Havza Belediye Başkan Adayı Av. Murat İkiz,  İyi Parti Atakum Belediye Başkan adayı Adem Bektaş, Ak Parti Atakum İlçe Başkanı Abdulkadir Köstek, MHP Havza İlçe Başkanı İbrahim Yüksel ile çok sayıda davetli katıldı.

Havzalılar muhteşem Tirit Gecesi’nde Buluştu-5

Kaynak: Ezgi ÜNLÜ