Zam üstüne zamlar ve artan enflasyon karşısında okul masrafları da cep yakıyor. 4 Eylül Pazartesi günü çalacak ilk ders zili öncesi veliler okul ihtiyaçları karşısında kara kara düşünmeye başladı. 

Kökçüoğlu Kırtasiye sahibi Sait Nuri Çetinkaya, anne ve babaların telaş içinde olduğunu ve artan fiyatlar karşısında zorlandığını belirtirken, "Yaklaşık on yıldır sektörde hizmet veriyorum. Ne bu yıl ki kadar bir fiyat artışı gördüm. Ne de velilerin bu kadar zorlandığını" dedi. 

Masraf 5 ila 10 bin lira arası değişiyor

Çetinkaya, okula yeni başlayan bir öğrencinin kıyafet ve çanta hariç, defter kaleminden cetveline kadar tüm ihtiyacını karşıladığında 5 bin ila 10 bin lira arasında markaya göre fiyatların değiştiğini kaydetti. Çetinkaya, "Geçen yıldan bu yana fiyatlar 3 kat arttı. Geçen yıl bir öğrencinin ihtiyaçlarını bin, bin 500 liraya karşılayabiliyordunuz. Ancak bu yıl 5 bin lirayı buluyor. Bu da markasına göre değişiyor. Farklı marka tercih ettiğinizde 10 bini bulduğu da oluyor. İnanılmaz fiyatlarla karşı karşıyayız" diye konuştu. 

Zincir marketler sektöre balta vurdu

Diğer taraftan zincir marketlerin kırtasiye sektörüne de balta vurduğunu ifade eden Çetinkaya, "Sektördeki büyük firmaların desteği ile bu marketler yarı fiyatına ürün satıyor. Bu yönden çok dertliyiz. Eskiden ekmek fırından, meyve sebze manavdan, gıda bakkaldan alınırdı. Ama şu anda zincir marketler her şeyi satıyorlar. Sadece bizim sektöre değil, züccaciyeden kozmetiğe kadar her alanda ürün satıyorlar" ifadelerini kullandı.

Kayıt parası yerine A4 isteniyor 

Altuntaş ailesinin 4 çocuğu var. İlkadım Çatkaya Mahallesinde yaşayan ailenin en büyük çocuğu üniversiteye hazırlanıyor. Diğer 3'ü ise ilköğretimde okuyor. Okul yönetimi kaldırılan kayıt parası yerine öğrenci başına 250 adetlik A4 kağıdı getirmelerini istiyor. Aynı aileden 3 çocuk olduğu için birer adet istenmiş. Tek çocuk olduğunda 3 adet isteniyormuş. Zamlar karşısında okul ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan veliler, bir de okula A4  satın alarak destek olmak zorunda bırakılıyor. 

Ercan ÜSLÜ