Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, İller Bankası garantörlüğünde Dünya Bankası’ndan çekilecek 25 milyon avroluk krediyle 50 yıllık altyapı yenileme çalışmalarına başlayacaklarını belirterek, 168 kilometre içme suyu ile 68 kilometre atık su hattının yenileceğini açıkladı.

Kastamonu merkez nüfusunun hızlı artışı, küresel ısınma neticesinde şehre düşen yağış miktarındaki artış ve yaşanan afetler alt yapının alarm vermesine neden oldu. Bunun üzerine göreve geldiği gün itibarıyla altyapı çalışmalarına ayrı bir önem veren Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, bugüne kadar öz kaynaktan 150 milyon liralık bir altyapı yatırımı yaptı. Çalışmaların yeterli olmadığını, sorunun bütüncül olarak ele alınması gerektiğini belirterek, 50 yılı aşkın bir altyapıyla Kastamonu’nun kaderine terk edilmemesi gerektiğini kaydeden Başkan Vidinlioğlu, şehrin atar damarı olan altyapı sıkıntılarını çözmek için aradığı mali kaynağı Dünya Bankası’nda buldu. İller Bankası garantörlüğünde Dünya Bankası’ndan çekilecek 5 yıl ödemesiz, akabinde ise 25 yıla bölünecek 25 milyon avroluk kaynak, tarihin en büyük altyapı adımı için kaynak oluşturdu.

Belediye Meclisinde oy birliğiyle kabul edildi

Kastamonu Belediye Meclisi’nde gündeme gelen konu oy birliğiyle kabul edildi. Finansmanı Dünya Bankası’ndan karşılanan İller Bankası Anonim Şirketi tarafından yürütülen Türkiye Deprem, Sel ve Yangın Acil İmar Projesi çerçevesinde belediye deprem, sel ve yangın acil imar projesinin yapım işi için

kullandırılacak 25 milyon avro tutarındaki krediye ilişkin alt kredi anlaşmasının yapılması için Belediye Başkanı Vidinlioğlu’na yetki verildi.

İnsan sağlığını tehdit eden asbest borular yenilenecek

168 kilometre içme suyu, 68 kilometre ise atık su hattının yenileceği projenin böylece önü açılmış oldu. Kastamonu Belediyesi tarafından hazırlanan projede şehir asbestli borulardan kurtarılacak, kaçak kayıp oranı azaltılacak, içme suyu arızaları ve yağış sonrası yaşanan sel sıkıntısı büyük ölçüde ortadan kaldırılacak.

“Denetim tamamen Dünya Bankası ve İller Bankası tarafından yapılacak”

Kastamonu’nun 50 yıllık altyapı hattını tamamen hazırladıkları projeyle yenileyeceklerine dikkati çeken Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Yaklaşık 3-4 ay öncesine dayalı bir görüşmeydi. İller Bankası nezdinde yaptığımız girişimler çerçevesinde İl Bank eski Genel Müdürümüz bu konuda Kastamonu’ya öncelik verdi. 28 belediye içerisinde Kastamonu Belediyesi bu işe uygun görüldü. 25 milyon avroluk projenin bir miktarı ekipman için tahsis edilmiş durumda. 20 milyon avroydu, 5 milyon avro da buna ilave edildi. Tamamen denetimi Dünya Bankası ve İller Bankası tarafından yapılacak. İhaleyi alan firma tarafından altyapı çalışmaları yapılacak” dedi.

“Altyapımız çok eskiydi, bu yüzden yenilenmesi elzem oldu”

Kastamonu’nun altyapısının çok eski olduğunu ve yenilenmesi gerektiğine işaret eden Başkan Vidinlioğlu, “Şehrin biliyorsunuz altyapısı yaklaşık 50 yıl öncesine dayanan bir altyapıydı. Altyapımız çok eskiydi, kayıp kaçak oranımız çok fazlaydı. Asbest borular vardı. Zaman zaman meclis üyelerimiz de bu konuyu dile getirmişti. Tamamen altyapının elden geçirilmesi bu şekilde sağlanmış olacak. Tabii bunun güzel tarafı 5 yıl ödemesiz olması. Yapıldıkça ödenecek olması ve geri ödemesinin de 5 yıldan sonra 25 yıla yayılması. Bu anlamda çok uygun şartlarda ortaya çıkmış bir kredi oldu. Bu işe çok emek verdik. Ben emeği geçen herkese, öncelikle İl Bank eski Genel Müdürümüze teşekkür etmek istiyorum. Yine genel müdür yardımcılarımıza teşekkür ediyoruz bizlere öncelik verdikleri için. 168 kilometre içme suyu, 68 kilometre ise atık su hattımız yenilenecek” diye konuştu.

“Kaynağın başka bir alanda kullanılması söz konusu olmayacak”

Dünya Bankası’ndan alınacak kredinin farklı bir alanda kullanılmasının söz konusu olmayacağını belirten Başkan Vidinlioğlu, “Fizibilite çalışmaları bu ay içerisinde bittikten sonra sözleşme imzalayacağız. Öyle zannediyorum 2024’ün ilk dört ayı içerisinde netice kazanır ve alt yapı çalışmalarına başlarız. Para, Dünya Bankası’ndan geliyor. İller Bankası garantör. Başka bir alanda kullanılması söz konusu değil. Müşavirlik ve yapım ihalesi yapılacak. Bu iki ihale yapıldıktan sonra onlara hak ediş bazlı ödemeler yapılacak. Yani bu para bize gelip bizden doğru bir ödeme söz konusu olmayacak. Başka bir alanda kullanılması da dolayısıyla söz konusu değil. Şehri büyük bir külfetten inşallah hep birlikte kurtaracağız” şeklinde konuştu.

“Çalışma Kırık Barajı isale hattına bağlanacak şekilde yürütülecek”

Altyapı yenileme çalışmalarının inşaat halindeki Kırık Barajı isale hattına bağlanacak şekilde yürütüleceğini kaydeden Başkan Vidinlioğlu, “Projenin Kırık Barajı’yla ilgili kısmı vardı. Onun için Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı da bu konuda duyarlılık gösterdi. Sağ olsun kendisi bizzat takip ediyor. İnşallah DSİ tarafından da içme suyu depolanma alanları yapılacak. Biz çalışmamızı Kırık Barajı isale hattına bağlanacak şekilde de yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.