YALDIZ YAPI
YALDIZ YAPI
sağ
Oktay ZERRİN

Oktay ZERRİN

Mail: oktay@kizilirmakgazetesi.com

BİZ ADAM OLURUZ !

Birbirimizi her halukârda anlarsak; anlamaya çalışırsak, sevgi ve saygIyı başımıza, gönlümüze ve ömrümüze tâç edersek, sabahtan akşamlara kadar dedikodu üretmezsek, biribirimizi kırıp incitmezsek biz adam oluruz !

Maden ocaklarında; ocaklardan çıktıklarında; kömür karasından sadece gözleri görünen o fedakâr inasanları, maden emekçilerini ve bugüne kadar göçük ve grizu patlamalarında hayatlarını yitirenleri ve onların ekmek bekleyen aileleri ile çocuklarının hallerini hayal edebilir ve kendinizi, o insanların yerine koyabilirsek biz adam oluruz !

Bir futbol veya başka bir spor müsabakalarına gittiğimizde; kendi takımımızdan olmayanları, düşman gibi görmeyip; onları, sporcu kardeşlerimiz olarak bağrımıza basabildiğimizde; fanatizm ve holiganlıkla, ellerde döner bıçakları, usturalar, sopalar ve kesici aletlerle, o masum sporcuları ne zaman kovalamayıp zarar vermediğimizde biz adamoluruz !

Bir seçim zamanı, kendi partimizden olmayan insanları, siyasetçileri birer düşman gibi görmeyip; siyasetteki son sözümüzü demokrasi, fikir ve hür vicdanımızla; seçimde oy vererek gerçekleştrebilrsek biz adam oluruz !

Masum hayvanları; arabaların arkasına bağlamadan; onlara kesici ve öldürücü aletlerle yok etmezsek, kurbanda kurbanlarımızı islam ahlakı, dinizin temel kuralları çerçevesinde kesebilrsek, mallarımızın zekâtını adilce verebilirsek biz adamoluruz !

" Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir " sözündeki o derin ve ilahî söz ve düşünceye göre; yoksulları koruyup maddi ve manevi ihtiyaçlarına gücümüz nisbetinde yardıma koşabilrsek biz adamoluruz !

Aslında sorunların hepsni yazmaya kalksak bir roman, bir destan olur fakat bizim de bu kadar geniş ne sayfamız var ne de zamanımız.

Zaten; " Biz adam olmayız ! " sözünü de yukardaki saydıklarımızı tam manasıyla yapabilsek " biz adam oluruz ! "

Adam olabilenlere fakat adamgibi adam olabilenlere, adam kalabilenlere ne mutlu. Sağlıcakla kalın.

 

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar