Emekli ve memur maaşları yeniden gözden geçirildi. Merkez Bankası'nın enflasyon tahminini sonrası emekli maaşına zam için yeni iyileştirmeler yapılacağı belirtildi.. SSK, Bağ-Kur emeklisi yüzde 40.28 zam olarak belirlenirken refah payıyla birlikte artışın yüzde 50'yi geçmesi umut ediliyor.


Milyonlarca emekli ve memur ocak ayındaki zamlı maaşlara ilişkin iyileştirmeler yapılmasını bekliyor. Ocak zammında Merkez Bankası'nın enflasyon açıklamasının ardından yapılacak zam oranları gözden geçirildi.
Ücretli, kendi hesabına çalışıp emekli olanların aylıkları 2023 yılı ocak ve temmuz ayında önceki 6 aylık enflasyon gerçekleşmelerine göre belirlenmesi bekleniyor.

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLUR?

SSK, Bağ-Kur emekli aylığında 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 40.28'e, memur ve emeklisinde de yüzde 49.27'e belirlendi. Bu tabloya göre, SSK, Bağ-Kur emeklisi yüzde 40.28 zammı garantilerken refah payıyla birlikte artışın yüzde 50'yi geçmesi bekleniyor.
Emekli aylığı hesabı sigortalının çalıştığı süre, prim ödeme gün sayısına göre brüt kazancı üzerinden belirleniyor. Prim gün sayısı, sigortalılık süresi arttıkça aylık da artıyor.
2000'den önce emekli olan SSK'lıların aylıkları katsayı, aylık bağlama oranı, gösterge rakamı kullanılarak hesaplanıyor. 2000-2008 arasındakilerin aylıklarında güncelleme katsayısı, aylık bağlama oranı dikkate alınırken, 2008 sonrası emekli olanlarda ize aylık kazancın ortalaması, bağlanma oranıyla çarpılıyor.

SSK, BAĞ-KUR, EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİLERİ VE MEMURLAR NE KADAR ZAM ALACAK?

SSK, Bağ-Kur emeklileri yüzde 40.27 zammı cebine koyarken refah payı ya da oransal artışla yılbaşında yapılacak zam yüzde 50'yi geçmesi bekleniliyor.. Memur ve memur emeklileri için 3 aylık enflasyon farkı yüzde 31.33 olurken, yüzde 15 sözleşme zammıyla birlikte artış yüzde 52'yi geçecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI KAÇ LİRAYA ÇIKACAK?

Bu yılın başında yüzde 114'ün üzerinde artışla 3 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkan en düşük emekli aylığının 10 bin lirayı geçmesi bekleniyor. Bugün itibariyle yaklaşık 6 milyon emekli 7 bin 500 lira alırken önemli bölümünün kök aylığı bu tutarın altında bulunuyor.
En düşük emekli aylığında artış için Meclis düzenlemesi gerekiyor. Kök aylık üzerinden mi yoksa kademeli bir artış mı yapılacağı önümüzdeki günlerde netleşecek. Yılbaşında emekli olacaklar aylıklarını yüzde 68.01 enflasyon ve 1.35'lik büyüme farkıyla birlikte yaklaşık yüzde 70 artışla alacak.
 

Editör: Yunus Koncak