Samsun Büyükşehir Belediyesi, 4 buçuk yılda 3 bin 810 kilometre yol, 1,277 kilometre yol genişletme çalışması gerçekleştirdi. Başkan Mustafa Demir, 4 buçuk yıllık dönemde rekor yatırıma imza attıklarını belirterek, "Olmaz denilen, yapılamaz denilen yolları yaptık ve tüm bunları yaparken uyguladığımız yöntemle belediyecilikte yeni bir dönemin kapısını araladık" dedi. 

Toplam 5 bin 240 kilometrelik yol ağı bulunan Samsun’da yapılan yol çalışmalarının 1605 kilometresi A tipi sathi kaplama, 1381 kilometresi B tipi sathi kaplama, 534 kilometresi beton, 289 kilometresi ise BSK olarak gerçekleştirildi. Arazi şartları, bölgenin topoğrafik, yolların ise jeolojik yapısına göre yolları genişleten Yol Yapım, Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı, zemini hazırlayıp sağlamlaştırdıktan sonra beton, BSK ve sathi kaplama ile yeniliyor. Çizgi çalışmalarının ardından hizmete açılan yollar, mahalle sakinlerine ve sürücülere ulaşım konforu sağlıyor.

"Yeni bir dönemin kapısını araladık"

Ulaşımdaki yatırımlarla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Olmaz denilen, yapılamaz denilen yolları yaptık ve tüm bunları yaparken uyguladığımız yöntemle belediyecilikte yeni bir dönemin kapısını araladık. İhaleyle yapılan ve çoğu zaman istenilen kalite de olmayan, zamanında tamamlanamayan yüksek maliyetli yol yapım dönemini kapattık kendi imkanlarımızla yol yapım dönemini başlattık. Ve yaptığımız yolları ihale yöntemine oranla 3’te 1 daha az maliyetli yaptık. Hem maliyeti büyük oranda düşürüp hem de hızlı şekilde kırsalda yol sorununu çözen örnek bir şehir haline geldik" dedi.

Ercan ÜSLÜ