Gıda sektöründe birçok İlke imza atan, Niyazi Kesim “sonunda bunu da yaptı” dedirten çalışmasıyla asırlık lezzetlerden, İşkembe ve Paça çorbasını kavanozlayıp yurtiçi ve yurt dışına pazarlamaya başladı.    

Samsun- Bafra organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren Niyazi Kesim kendine ait bin 800 metre kare alana sahip tesislilerinde üretimini gerçekleştirdiği, İlikli Kelle paça çorbası, İşkembe çorbası ve İlikli dana kemik suyunu iç ve dış pazarda satışa sundu.

Niyazi Kesim “Sonunda Bunu Da Yaptı

Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Kesim zaman zaman doktorların önerdiği şifa ve enerji kaynağı İşkembe ve Kelle Paça çorbalarının tarihini şöyle açıkladı.    

 “Çeşitli kaynaklarca ülkemiz mutfağına Rumeli ve balkan bölgelerinden Marmara bölgesi üzerinden yayıldığı söylentileri Evliya Çelebi, Seyahatnâme adlı eserinde 17. yüzyılda İstanbul’da toplam 300 işkembeci dükkânı olduğunu söyler ki, buda söylentilerini doğrular niteliğindedir. Niyazi Kesim olarak Bafra pidesi, Bafra Nokulu, Manda ve inek peyniri, tereyağı, Reçel ile Sucuk, Dana kavurma, Pastırma, Marmelat, Helva,  Zeytinyağının yanısıra işlenmiş Pide ve Pizza hamuru üreterek iç ve dış piyasaya pazarlıyoruz. Tüketicimizden gelen talepler doğrultusunda Ar-ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Buda iç ve dış pazardaki yerimizi zirvede tutuyor” dedi.    

Niyazi Kesim “Sonunda Bunu Da Yaptı (2)

 

Kaynak: Ezgi ÜNLÜ