Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi 42. döneminde 692 öğrenci mezun oldu.

OMÜ Eğitim Fakültesi 2023-2024 akademik yılı mezuniyet töreni Yaşam Merkezinde gerçekleştirildi. Mezuniyet töreninde konuşma yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamza Çalışıcı, “Temeli 1961 yılına dayanan ve 1982 yılından bu yana 42 yıldır Eğitim Fakültesi olarak hizmet veren fakültemizde 16 farklı programda 42’inci dönem mezunlarımızı vermenin haklı gururun yaşıyoruz. Bu gurur sadece biz akademisyenlere değil çocuklarını bugüne kadar getiren ailelere de aittir. Eğitim hayatımızdaki en önemli dönüm noktalarından olan lisans eğitimini başarıyla tamamladınız. Bir eğitimci olarak önünüzde kendiniz, aileniz ve ülkemizde karşı sorumluluklarımızın olduğu bilinciyle yapacağınız çok şey var. Siz artık, ‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ sözünün muhatabı olan öğretmenlersiniz. Biliyoruz ki biz de sizler tarafından unutulmayacağız. Meslek hayatınız boyunca elde edeceğiniz her başarı ve eğitime katkı siz ve aileniz kadar Ondokuz Mayıs Üniversitesini de yüceltecek ve bizleri onurlandıracaktır” dedi.

Mezun olan öğrenciler adına konuşan Türkçe Öğretmenliği Bölümünden Baran Çelik, “Uzun süren eğitim hayatımızın sonuna geldik. Buradan hepimiz bir meslek sahibi olarak ayrılıyoruz. Sorumluluğumuzun bilincinde olarak burada bütün misafirlerimizin tarihin ve milletimizin huzurunda sizler adına ve sizlerle birlikte söz veriyorum öğretmenlik onurunu asla çiğnemeyecek ay-yıldızlı bayrağı elimizden düşürmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri ve ödülleri verildi. Diğer genç öğretmen adayları da başarı belgelerini hocalarının elinden aldı. Törende öğretmenlik yemini yapan mezunları daha sonra kep attı.

Törene ayrıca; Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Yaman, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, akademisyenler ve mezun öğrencilerin aileleri katıldı.

Kaynak: iha