Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Kent Belleği Söyleşileri, sezon finalini dünyaca ünlü Rus Yazar Fyodor Dostoyevski’nin başyapıtı ‘Karamazov Kardeşler’ romanıyla yaptı.

Samsun’un 100 yılı söyleşileri kapsamında ‘Evvel Zaman İçinde Samsun’, film okumaları ve kitap tahlilleri başlıkları altında her ay 3 kez gerçekleştirilen Kent Belleği Söyleşileri, sezon finali yaptı. Edebiyata ilgi duyan tüm vatandaşlara açık olup ücretsiz katılım sağlanan Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi’ndeki Kent Belleği Birimi’ndeki 2022-2023 dönemi etkinliğin sezon finalinde, dünya klasiklerinden ‘Karamazov Kardeşler’ romanı ele alındı.

Kent Belleği Söyleşileri’ne konuşmacı olarak katılan Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Tacettin Şimşek, Dostoyevski’nin ‘Karamazov Kardeşler’ romanını analiz etti. Yazarın eserini kişiler ve semboller üzerinden inceleyerek tahlillerde bulunan Şimşek, edebiyat tarihinin en etkileyici kısımlarında biri olarak görülen ‘Büyük Engizisyoncu’ bölümünü değerlendirdi. Dinleyicilerin sorularla katıldığı söyleşide yazarın özel hayatının kitaplar üzerindeki etkilerine dikkat çekildi.

Söyleşilerin yeni sezonda da devam edeceğini belirten Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İdris Akdin, Samsun tarihi üzerine söyleşilere de yer vereceklerini söyledi. 2023-2024 sezonu etkinlikleriyle ilgili bilgi veren Akdin, “Yeni bir kültür evinin açacağız. Süleymanpaşa Kültür Evi olarak tasarlanan bu mekanda kitap tahlilleri, şehir kültürü okumaları, film gösterimlerine ilişkin programlar düzenleyeceğiz. Yakın zamanda açılan Rasathane Kitap Kafe’de de yazar-okur buluşmaları başlayacak. İki nehrin arasında kültürel bir havza olan şehrimizde birbirinden farklı etkinliklerimize devam edeceğiz” dedi.