Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2022 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen, Terme Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Terme Belediyesi ve Terme Birlik Makine A.Ş iş birliğinde yürütülen "Terme Makine Ortak Kullanım Atölyesi" projesinde kurulum çalışmaları devam ediyor.

Samsun'un Terme ilçesinde tarım makineleri, motorlu kara araçları, römork ve çekici imalatı yapan ve metal sanayiinde faaliyet gösteren küçük işletmelere metal işleme ve tasarım alanında hizmet vermek amacıyla kurulan Ortak Kullanım Atölyesi’ndeki çalışmalarda önemli oranda gelişme kaydedildi.

İhracat taleplerine cevap verilebilecek

Atölye üretime hazır hale getirilerek, CNC Plazma makinesi kurulurken diğer makine ve ekipmanların tedarik süreçleri de hızla ilerliyor. Terme Sanayi Sitesi içerisindeki 900 metrekare kapalı ve 300 metrekare açık alanda hizmet verecek olan Makine Sanayi Ortak Kullanım Atölyesi, Terme’de faaliyet gösteren 22 firmanın ortaklığıyla kurulan Terme Birlik Makine A.Ş. tarafından işletilecek.

İşletmeleri tek çatı altında toplayacak proje ile imalatçılara katma değerli ürün üretebilme, aynı standartta imalat yapma ve gelen ihracat taleplerine cevap verebilme imkanı sağlanacak. Atölyenin 2023 yılsonu itibariyle tamamlanması ve atölyede 14 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Ercan ÜSLÜ