Çeltik tarımında yeni üretimlerin tekniklerinin yaygınlaştırılması projesi kapsamında çeltik sonrası 2. ürün olarak yetiştiriciliği yapılacak 625 bin adet brokoli fidesinin dağıtımı için Bafra Ziraat Odası bahçesinde tören düzenledi. Yapılan törenle 34 üreticiye 625 bin adet brokoli fidesinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Dağıtım öncesi konuşan Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Güreş, “Baframızda 686 bin dekar alanda tarım yapılmaktadır. Bunun da yaklaşık olarak 150 bin dekarı sebze. Sebze üretimimiz 2005 yılından bu tarafa özellikle İyi Tarım Uygulamaları çeçesinde artarak devam etmektedir” dedi.

Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Adem Aşçı ve Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner’in ardından konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Geçen yıl sebze üretimine baktığımızda Türkiye üretiminin yaklaşık yüzde 16’sı ilimizden karşılanmakta. Samsun’da üretilen kışlık sebzenin yüzde 92’si Bafra Ovamızda üretilmekte. Çeltikten sonra ikinci ürün ne yapılabilir gibi çalışmalar projelendirildi. Biz de toplam 1 milyon 50 bin lira bütçeli projenin 702 bin lirasını bakanlığımızdan, kalanını da çiftçi katkısı olarak gerçekleştirdik. Brokoli 6 lira ile 8 lira arasındayken, çeltikten sonra ekilerek farklı bir zamanda çıkan brokolinin fiyatı ise 22-23 liradan alıcı buldu. 2020 yılı içerisinde baktığımızda toplam 4 bin 500 ton olan ihracat, bugün baktığımızda 8 bin tona çıktı. Samsun’daki gıda laboratuvarımızda özellikle ihracata yönelik ürünlerin analizlerinin yapılmasına başlandı. Sebzede de sözleşmeli üretim modeline geçmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardında brokoli fidelerinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Kaynak: