Bu kültürel ve edebî durumuyla ön plâna  çlkan çok sayıda Samsunlu şar ve yazarımız var. Ayrıca; Samsun doğumlu olmayıp da Samsun'da yaşayan şair ve yazarlarımız da mevcut.

Bu şairerimizden birisi de BEYZÂDE mahlaslı; Artvin doğumlu, Kültür Bakanlığı Halk Şairi Orhan Köker olup, kendisi Samsun'da ikâmet etmektedir.

Pamiray Yayınları tarafından piyasaya çıkartılan " Selam Anadoluya " ad şiir kitabı, şairin 1. baskısı 2022 Temmuz'unda baslan 3. şiir kitabıdır. 

Eşine adadığı bu kitabı; yoğun ilgi görmş olup, kitap fuarlarındaki imza  günlerine katılmıştır. Arıca şiir dinletilerinin de aranılan ve beğenilen şairleri arasında da yer almya devam etmektedir.

Şiirleri yerel gazetelerle Samsunlu Sanatçılar Derneği Şiir Seçkisinde( antoloji ); Artvin Kültür Sanat ustaları tarafından çıkarılan AKSU 1 ve Aksu 2 antolojilerinde yer almıştır. Ayrıca şairin bazı şiirleri de türkü formunda besTelenmiştir.

ORHAN ÖKER KİMDİR ?

1942 Ardanuç Artvin doğumludur. Otuz üç yıllık hizmetinin bir- iki yılı özel bir sektörde, beş yılı öğretmenlikte ve kalan yılları T.C. Ziraat Bankası'nda geçmiştir.

Yaz aylarını Ardanuç'taki köyünde, kalan zamanını ise Samsun'da geçirmekte olup bir kızı ve bir oğlu vardır.

Kültür Bakanlığı Halk Şairi Orhan Köker; kitabını yayına  hazırlayan ve editörlüğünü yapan Mustafa Bilir( Aşık Obalı )hocasına şükranlarını sunup, değerli okurlarına da içten sevg ve saygıarını sunup, selamlarını iletti.

Haber: Oktay ZERRİN- Samsun