Samsun’da eğitim gören ve “Samsun Lise Girişimcilik Zirvesi ve Fikir Maratonu”nda başarılı olan gençler Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) organizasyonuyla Ankara’da Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. ile FMC-NUROL Savunma Sanayi (FNSS) şirketlerini ziyaret ederek teknik incelemelerde bulundu.

Teknik geziye 17 öğrenci ve 1 öğretmen katılım sağlarken katılımcılara, OKA Samsun Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Burak Aydoğdu ile Uzman Muzaffer Ammar Sakalı eşlik etti. İlk olarak FNSS Gölbaşı Yerleşkesini ziyaret eden kafileye; ihtiyaca özel, etkin, güvenilir ve yenilikçi paletli ve tekerlekli zırhlı araçlar tasarlayan, üreten ve alanında dünya liderleri arasında kabul edilen bir kara savunma sistemleri firması olan FNSS’de zırhlı araç üretiminin tarihçesi hakkında bilgi sunuldu. Akabinde ise üretim sahası ziyaret edildi ve zırhlı araç gösterisi takip edildi. Kafile daha sonra Türksat ziyaretini gerçekleştirdi. Gölbaşı Kampüsünde yer alan Lagari Hasan Çelebi Uydu Müzesi, E-Devlet Kapısı İletişim Merkezi ile Teleport ve TV Yayın Direktörlüğüne gidildi.

Teknik gezi, Türkiye’nin önde gelen tesislerini görme, savunma sanayi, uydu haberleşme ve ileri teknoloji alanındaki başarılı projeleri yerinde deneyimleme fırsatı sunması bakımından katılımcı gençler tarafından oldukça verimli olarak değerlendirildi.

Kaynak: iha