W. A. Mozart’ın yüzyıllar boyunca Avrupa’yı saran Türk kültürü hayranlığının etkisiyle henüz 26 yaşındayken beslediği “Saraydan Kız Kaçırmaoperası, Mozart’ın neşeli, genç ve alla turca notalarının zamansız güzelliğiyle Samsun’da yeniden sahnede yerini alıyor.

“Saraydan Kız Kaçırma” Yeniden 16 Mart’ta Samsun’da Operada. (3)Türk müziğinin operaya etkisinin en güzel örneği olarak ölümsüzleşen “Saraydan Kız Kaçırma” operası 16 Mart 2024 Cumartesi akşamı saat 20.30’da seyircisiyle buluşuyor.

Orkestra şefliğini Patrick David Murray’ın üstlendiği “Saraydan Kız Kaçırma” operasının sahne kurgusu Tuncay Kurtoğlu ve Cenk Bıyık imzası taşıyor.

“Saraydan Kız Kaçırma” Yeniden 16 Mart’ta Samsun’da Operada. (2)Eser, Belmonte adındaki İspanyol soylusunun beraberindeki uşağı Pedrillo ile birlikte sevgilisi Konstanze'yi kurtarma macerasını anlatıyor. Selim Paşa’nın Akdeniz kıyılarındaki yazlık köşkünde tutsak olarak bulunan Konstanze ve hizmetçisi Blonde, Paşa'nın harem bekçisi Osmin'in elinden kurtulabilecek mi?

Belmonte rolünde Ulaş Kocatürk, Konstanze rolünde Sezgi Elhüseyni, Osmin rolünde Özgür Aslan Blonde rolünde Fatma Hande Kocatürk, Pedrillo rolünde Serkan Bodur, Selim Paşa rolünde Eray Dönmez’ in yer aldığı “Saraydan Kız Kaçırma” operası iki perde olarak sahnelenecek.

“Saraydan Kız Kaçırma” Yeniden 16 Mart’ta Samsun’da Operada. (1)Koro şefliğini Raushan Baigulakova’nın üstlendiği eserin sahne ışığı O. Murat Yılmaz tarafından yapıldı. Samsun Devlet Opera ve Balesi orkestrasının da sahne üstünde yer aldığı “Saraydan Kız Kaçırma” operasının başkemancılığını Didem Tepe üstleniyor. 

16 Mart 2024 Cumartesi akşamı saat 20.30’da gerçekleşecek “Saraydan Kız Kaçırma” operasının sezon açılış temsili için biletler biletinial internet sitesinden ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden alınabilir.

Kaynak: Ezgi ÜNLÜ