Milli Mücadele kenti Samsun’a değer katarak bu ruhu yaşatacak bir eser Tekkeköy Belediyesi tarafından hayata geçirilecek. Atatürk Milli Mücadele ve Kurtuluş Yolu Projesi ile Çay Mahallesi’nde 17 bin metrekare alanda bir turizm ve kültür noktası oluşturulacak.

İçerisinde Atatürk’ün evi, minyatür milli mücadele eserleri, tarih kokan sergiler ve daha birçok detayın yer alacağı proje, Samsun için bir cazibe merkezi olmasının yanı sıra çevre illerdeki vatandaşları da tarih ve kültürle buluşturacak.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Karadeniz’in en önemli destinasyonu olacağına inandığımız 17 bin metrekarelik park alanımıza Atatürk Milli Mücadele ve Kurtuluş Yolu Projesi’ni hayata geçiriyoruz. Projemiz kapsamında tarih ve kültürümüzü tüm Karadeniz ile buluşturacak tesisimizi ilçemize kazandırarak Milli Mücadele ruhunu en güzel şekilde yaşatacağız. Projemiz kapsamında Atatürk’ün evinin birebir kopyası bir eser ile minyatür Milli Mücadele eserleri sergimiz, profesyonel rehberlerle tarih turu imkanlarımız, amfitiyatro, yürüyüş alanları, Atatürk’ün okuduğu okulların maketleri, Dolmabahçe Sarayı, Bandırma Vapuru ve Anıtkabir minyatürleri ile dijital gösteri alanlarını hayata geçirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Togar Milli Mucadele Ruhunu Yasatacagiz 20240307 A W157433

Kaynak: iha