İlkadım ilçesinde bulunan Kubilay İlkokulu’nda Yedi Renk Türkiyem Projesi çerçevesinde etkinlik düzenlendi. Öğretmen, veli ve öğrenci iş birliğiyle yapılan projede Türkiye’nin 7 bölgesi her yönüyle tanıtıldı. Okul bahçesinde kurulan stantlarda veliler gözlemeden, keşkeğe, çiğ köfteden, zeytin yağlı sarmaya kadar birçok yemeği insanların beğenisine sundu. Kubilay Okulu öğrencileri her bölgeye özel olarak hazırladıkları halk oyununun gösterisini yaptı. Karadeniz Arma Mehter Takımı ise en sevilen marşları seslendirerek unutulmaz anlar yaşattı.

Yedi Renk Türkiyem Projesi' Ile Türkiye'yi Tanıttılar (5)

Etkinlik hakkında bilgi veren Okul Müdürü Mustafa Gram, "Yedi Renk Türkiye Projesi ile Türkiye Cumhuriyet coğrafyası ile gönül coğrafyamızın hitap ettiği insanlığı, milletimizi, ülkemizi tanıtmak amacımızdır. Tarihimizle, geçmişimizle, yemeklerimizle, folklorumuz ile giyim kuşamımızla ülke coğrafyamızın sahip olduğu değerlerin bilinmesini istiyoruz. Çocuklarımıza bunları göstermek onları bunu sevdirmek gayemizdi. Bunu başardığımızı düşünüyorum” dedi.

Yedi Renk Türkiyem Projesi' Ile Türkiye'yi Tanıttılar (4)

Okulun; Dilek Aydın, Mehtap gündüz, Ekrem Kuru, Ömer Uğur Gök, Hüseyin Öksüzoğlu, Cihan Soytorun, Esra Şanlı isimli öğretmenlerinin hazırladığı ’Yedi Renk Türkiye Projesi’ unutulmakta olan gelenek ve göreneklerin yeni kuşaklara aktarılmasını amaçladı. Şölen havasında geçen etkinlikte hem öğrenciler hem de katılanlar doyasıya eğlendi.

Etkinliğe, Samsun Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar da katıldı.

Yedi Renk Türkiyem Projesi' Ile Türkiye'yi Tanıttılar (3)

Yedi Renk Türkiyem Projesi' Ile Türkiye'yi Tanıttılar (2)

Yedi Renk Türkiyem Projesi' Ile Türkiye'yi Tanıttılar (1)

Kaynak: iha