Yükseköğretim Seçme Sınavı (YKS)’nda Kastamonu Üniversitesine yerleşen yeni öğrencilere yönelik oryantasyon programı düzenlendi. Oryantasyon programları 13 Ekim tarihinde Kastamonu Meslek Yüksekokulu’nun programı ile sona erecek.

Kastamonu Üniversitesi’nde, yeni kayıt yaptıran öğrencilerin uyum süreci yakından takip edilerek üniversite ile ilgili bilgileri sunmak için oryantasyon programı düzenlendi. Öğrencilerin üniversite ve çevreyle uyum sürecini desteklemek, üniversitenin yapısını ve imkanlarını tanımalarına yardımcı olmak amacıyla düzenlenen oryantasyon eğitimlerinin açılışı, Merkez Kütüphanesi “Sezai Karakoç Konferans Salonu’nda” gerçekleşti.

“Bizler her zaman sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz”

Oryantasyon programının açılışında konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Üniversitesi olarak özellikle kaliteden, stratejik hedeflerden, uluslararası rekabetten ve standartlardan taviz vermeden zamanın ihtiyaçlarına uygun olarak hedeflere emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti.

Ailelerinden ayrılan ve eğitim hayatına devam eden öğrencilere hayatta zorluklarla karşılaşabileceğini hatırlatan Rektör Topal, eğitim döneminin uzun soluklu bir süreç olup kararlı, azimli, mücadeleci, bazen inatçı bazen de risk almayı gerektiren bir süreç olduğunu söyledi.

Akademik ve idari personel olarak her zaman öğrencilerin yanında olacağını, onlara Kastamonu Üniversitesi mensubu olmanın ayrıcalıklarını hissettirmeye, yaşatmaya devam ettireceğini ifade eden Rektör Topal, öğrencilerin yaşayacağı problemlerde yardım almak için akademik ve idari birimlerine gönül rahatlığı ile başvurabileceğini vurguladı.

“Kapımız her zaman açık”

Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün ise, şehir yaşamı, üniversite hayatı hakkında kısa bilgiler vererek, öğrencilere eğitim döneminde ve mezun olduktan sonra da kapıların her zaman açık olduğunu kaydetti.

Teknoloji Transfer Ofisi’nin öğrencilerin girişimci fikirlerinin hayata geçirilmesinde yardımcı olabileceğini söyleyen Yenigün, öğrencilerin üniversitenin tüm imkanlarından faydalanması gerektiğini vurguladı.

“Öğretmenlik mesleğinin temelinde sevgi bulunuyor”

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kaçar da, öğrencilere öğretmenlik mesleğinin temelinde sevgi olduğunu hatırlatarak, Eğitim Fakültesinin akademik ve idari personelleri hakkında öğrencilere bilgiler verdi.

Öğrencilerin yeni yaşamına kolayca uyum sağlamaları konusunda tavsiyeler veren Kaçar, tüm öğrencilere yeni eğitim hayatında başarı temennisinde bulundu.

Eğitim Fakültesi ve Fen Fakültesi öğrencileri, oryantasyon eğitiminde fakülte yetkilileri, fakültenin yeri fiziki şartları, akademik ve idari personeller, bölümler hakkında bilgilendirildi.

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Sağlık Kültür Daire Başkanlığı yetkilileri ise e-posta, EBYS sistemi ders kaydı, çift ana dal, yatay geçiş, yabancı dil hazırlık muafiyet sınavları, yemekhane hizmetleri, spor tesisleri öğrenci toplulukları sosyal ve kültürel faaliyet imkanlarını anlattı. Etkinlikte öğrencilere uyuşturucu ile mücadele hakkında bilgilendirme yapılırken Teknokent, Ormancılık Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Ofisi ve Kariyer Merkezi ile üniversite hayatının daha verimli geçirilmesine dair bilgiler öğrencilerle paylaşıldı.

Oryantasyon programı çerçevesinde Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğlencileri buluşacak. Ardından İlahiyat Fakültesi ve İletişim Fakültesi öğrencileri Merkez Kütüphanesinde ağırlanacak. 9 Ekim Pazartesi günü İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri bir araya gelecek. 10 Ekim Salı günü de Orman Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi etkinliklerini gerçekleştirecek. 11 Ekim’de de Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri ile bir araya gelinecek. Oryantasyon programları 13 Ekim tarihinde Kastamonu Meslek Yüksekokulu’nun programı ile sona erecek.