Bafra Asri Mezarlık’ta Garnizon Şehitliğinde düzenlenen program çelenklerin sunumu ve  Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okunarak başladı. 

Şehitlikteki törene Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkan Hamit Kılıç, Bafra Cumhuriyet Başsavcısı Olcay Aksoy, Bafra İlçe Emniyet Müdürü Murat Öner, Bafra İlçe Jandarma Komutanı Jnd.Kd.Bnb. Adalet Gökcan, daire amirleri, şehit yakınları, siyasi parti temsilcileri, Belediye Başkan Adayları ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

''Bu vatan en kutsal emanet olarak korunacaktır'''
Bafra Askerlik Şube Başkanı Per.Ast.Bçvş. Ender Tiryaki günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. Tiryaki yaptığı konuşmada ’’ Aziz şehitlerimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Onlar ana kucaklarını, baba ocaklarını bizim için feda ederek en ufak bir tereddüt göstermeden gülümseyerek ölüme gitmiştir. Herkes iyi bilmelidir ki, şehitlerimizin kanlarıyla suladıkları ve bizlere emanet ettikleri bu kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır."dedi.

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen; Kutsal emanetiniz olan Türk vatanı ilelebet hür kalacaktır
Şehitlik Şeref Defteri Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen tarafından imzalandı ve bir konuşma yaptı. 
Kaymakam Ertürkmen Şehitlik Şeref Defterine  yazdığı yazıda,’’ Şehitlerimiz, Türk milletinin milli varlığını sürdürmek için vatan, millet, istiklal, hürriyet, insanlık ve barış ülküsü uğruna canlarını feda ettiler. Vatan ve bayrak uğruna toprağa düşen aziz şehitlerimiz! Sizleri bizden ayıran ecel, kalplerimizi asla ayıramayacaktır. Kutsal emanetiniz olan Türk vatanı ilelebet hür kalacaktır. Şehitlerimizin aziz hatıralarını yüreğimizde taşımak ve yaşatmak, onların emaneti olan değerli ailelerine sahip çıkmak, onların acılarını, üzüntülerini ve sorunlarını paylaşmak bizlerin üzerine düşen milli bir görev, görevin ötesinde de bir vefa borcudur." diye yazdı.


Bafra İlçe Müftülüğü imam hatipleri tarafından okunan kuranı kerimin Bafra İlçe Müftüsü İbrahim Memiş tarafından dua yapıldı. Protokol üyeleri ve şehit aileleri, şehit mezarlarını ziyaret ederek karanfil bıraktı.
 

Kaynak: Mehmet ÜNLÜ