Tokat’ta 2008 yılında Tokat Belediyesi tarafından Yeşilırmak Mahallesi Kent Park projesi hizmete alındı. Proje çerçevesinde belediye ekipleri Hacı Bektaşı Veli Caddesi’nde çevre düzenlemesi yaptı. Çalışmalar sırasında proje alanında kalan asırlık çınar ağacı korunarak yolun ortasında bırakıldı. Yol ortasında kalan yaklaşık 100 yaşında olduğu tahmin edilen çınar ağacı zamanla kentin navigasyonu haline geldi.

"Yol tariflerinde kullanıyor"

Ağaca bütün mahallenin sahip çıktığını ve yol bulmada kullandığını belirten Kadir Yazar, "Bu ağaç bizim mahallemizde ben doğduğumdan itibaren var. Babam da bu ağacı çocukluğundan itibaren olduğunu söylerdi, tahminimce yaşı 100’ü geçmiştir. Mahallemizde de yolun ortasındaki ağacın oradan geçtiğin de beni göreceksin gibi yol tariflerinde kullanıyor. Bizim navigasyon için kullandığımız bir nokta gibi diyebilirim. Yıllanmış tarihi çok olduğu için kimse dokunmak istemiyor, herkes ağaca sahip çıkıyor. Bazen havalar aşırı sıcak olduğunda gölgesine sığınanlar çok oluyor, bende gölgesinde dinleniyorum bazen. İlk defa görenler şaşırıyor, bazen olağan dışı kazalar da olabiliyor" dedi.

"Kavşak gibi görev üstleniyor"

Ağacın yüz yaşından fazla olduğunu belirten Oğuzhan Doğan, "Tahminimce 100 yaşından daha yaşlı bu ağaç, bazen arkadaşlar arasında birbirimizi bulmada kullanıyoruz. Bu ağaç bizim Tokat’ın sembolü gibidir. Trafik ağaca göre akıyor ve çift şeritli, döner kavşak gibi görev üstleniyor. Bu ağaç birazda trafik polisi gibi bir şey olmuş oluyor. Ağacı ilk defa görenler fazlasıyla şaşırıyor" şeklinde konuştu.