Ordu’da yaşayan Salih Sağlam, 25 yıldır gazete ve dergilerden fotoğraflarına bakarak yapmayı sürdürdüğü gemi maketlerini oluşturduğu müzede sergiliyor.

İlkokulu bitirdikten sonra mobilya ustasının yanında çırak olarak çalışan Salih Sağlam, 5 yıl çalıştıktan sonra askere gitti. Ardından kendi atölyesini kuran Sağlam, 30 yıl çalıştıktan sonra mobilya atölyesini bir arkadaşının tavsiyesi üzerine müzeye çevirdi. Bu esnada gemi maketlerine merak salan Sağlam, yıllarca ekmek parası kazandığı atölyesinde kendi el emeği ile ürettiği gemi maketlerini üretti. Sağlam, son olarak yaptığı Ertuğrul Firkateyn maketinin ardından Titanic maketini yapmak istiyor.

“25 senedir maket yapımı ile uğraşıyorum”

1994 yılında emekli olduktan bir süre sonra hobi olarak gemi maketi yapımına başladığını söyleyen Sağlam, “Yaklaşık 25 senedir maket yapımı ile uğraşıyorum. İlk olarak kalyon tekneler ile başladım, ardından gemiler ile uğraşmaya başladım. Herhangi bir gazete ve dergide gördüğüm gemilerin maketini yapıyorum. Osmanlı saltanat kayığı, Ertuğrul Firkateyn, Gülcemel Gemisi, Bandırma Vapuru, Cumhuriyet Vapuru, Aksu gibi farklı çalışmalarım var” diye konuştu.

“25 adet maketim var, yaparken keyif alıyorum”

Maketin büyüklüğü ve işçiliğine göre 1-2 ay içerisinde tamamlandığını ifade eden Sağlam, “Burayı kendimce müze haline getirdim. Burası ticari değil ama hobi olarak gelenlere kapım her zaman açık. Ziyaret edenler de oluyor. Yarım kalan maketlerim var, onları da bitirirsem Allah izin verirse Titanic Gemisi de yapmayı hedefliyorum. Şimdiye kadar 10 gemi ile 15 tane kalyon maketi yaptım. Yapmaktan zevk alıyorum” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: