İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci'yi, partisine yönelik söylemlerinden dolayı sert bir dille eleştirdi. 

Deveci, bu ay ki meclis toplantısında görüşülen ek bütçe teklifinin İYİ Parti grubu tarafından reddedilmesi üzerine, kizilirmakgazetesi.com'a özel açıklama yaparak, "İYİ Parti, Ankara'dakiler ne diyorsa aynı yoldan gidiyor! İşçi alacakmışım. Her meclis toplantısı öncesi önüme bir dosyayla geliyorlar" dedi.

Deveci'yi sert bir dille eleştiren Aksoy ise, "Partimiz meclis üyeleri belediye başkanının onay memuru değildir. Meclis üyelerimize ipotek konulmaya çalışılmasına karşı çıkıyoruz. Beyanatındaki suçlamaları ispat etmeli. Aksi takdirde kamuoyuna ve İYİ Parti camiasına bir özür borcu vardır" dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: 

"Atakum Belediye Başkanı Sn. Cemil Deveci'nin Ağustos ayı Meclis toplantısında gündeme aldığı Ek Bütçenin meclis oylamasında geçmemesinin ardından basına verdiği temelsiz mesnetsiz iddiaları uzun süredir sorunlara ortak çözüm bulmaya çalışan, daha iyi bir ülke daha iyi bir ilçe yönetimi diye her konuda destek veren ve ayrım yapmamaya özen gösteren partimizin yönetim kademelerini fazlası ile üzmüştür. 

KENDİSİ DIŞINDA SUÇLU ARAYAN RUH HALİNE SAHİP KİŞİ DAVRANIŞI

Sadece parti mensuplarımız değil ilimizin sorunları ile dertlenen her vatandaşımız bu iddialardan rahatsız olmuştur ve haklının yanında olduğunu beyan ederek gerçeğin ne olduğunu öğrenme arzusu ile bizlerden cevap beklemektedir. Sn. Cemil Deveci'nin sadece mecliste ek bütçenin reddedilmesine tepki göstermekle kalmayıp bunu Genel Merkezimizin bir politikası olduğu noktasına getirdiği çıkışını; arzu ettiği şeyleri elde edemediğinde kendisi dışında suçlu arayan ruh haline sahip kişilerin davranış modeli olarak gördük maalesef.

MECLİS ÜYELERİNİN  ATAKUM HALKINA GEREKTİĞİNDE HESAP VERME ZORUNLULUĞU VAR!..

 Sn. Cemil Deveci tüm Samsun'da olduğu gibi Atakum' da da ortak bir mutabakatın sonucu CHP dışında başta İYİ Parti'nin kayıtsız şartsız desteği ile o makama seçilmiş kişidir. Bilinmelidir ki Meclis üyeleri Belediye Başkanı ile birlikte kanunun kendilerine verdiği yetkiler kadar sorumlulukları da üstlenmiş Atakum halkına gerektiği hesap verme zorunluluğu olan seçimle iş başına gelen kişilerdir. 

MECLİS ÜYELERİMİZE İPOTEK KONULMAYA ÇALIŞILMASINA KARŞI ÇIKIYORUZ

Genel politikalarda ortak mutabakatla alınan grup kararları dışında her biri özgür iradeleri ile oylamalara katılır. İyi Parti teşkilat organları Meclis üyelerinin aldığı kararları gerektiğinde inceler, yorumlar ama iradelerine baskı koyacak bir tavır içinde asla olmaz. Partimiz meclis üyeleri belediye başkanının onay memuru değildir. Akla, mantığa, hukuka ve kamu menfaatine aykırı gördükleri her maddeye red oyu verme hakkına sahiptir. Bu konularda meclis üyelerimizin her birinin arkasında durduğumuzu belirtmekle birlikte meclis üyelerimizin kararına ipotek konulmaya çalışılmasına da karşı çıkıyoruz. 

BEYANATINDAKİ SUÇLAMALARI İSPAT ETMELİ!..

Sn. Cemil Deveci'nin bir hukukçu olarak öncelikle verdiği beyanattaki tüm suçlamaları ispat etme yükümlülüğü vardır. Aksi takdirde kamuoyuna ve İYİ Parti camiasına bir özür borcu vardır. İYİ Parti ve CHP tabanında siyaset yapan ya da sadece gönül verip oy kullanan herkesin sarsılmaz bir birlikteliği var iken bu ve benzer beyanatlar sadece beyan sahiplerine zarar vermekle kalmaz bu birlikteliği destekleyen herkesin umudunu köreltir ve hem toplum hem de tarafımızın hafızasında unutulmayacak şekilde yer kaplayacaktır.

Bizler bir türlü anlam veremediğimiz bu suçlamalar sonrası Sayın Cemil Deveci den aşağıdaki soruların cevabını almak istiyor ve aynı hassasiyetle partilerimizden umutlu seçmenleri hayal kırıklığına, kutuplaşmaya sürüklememek için bu cevaplar alınana kadar ikinci bir açıklama yapmayı doğru bulmuyoruz. O nedenle Sayın Cemil Deveci' den aşağıdaki sorularımızın cevabını acilen bekliyoruz. 

CEMİL DEVECİ'YE ZOR SORULAR:

  • Ek Bütçe Meclise gelmeden önce, Meclis üyeleri gerekçeleri ile birlikte yeterince bilgilendirilmiş midir? 
  • CHP meclis üyelerinden bazıları da oylamaya katılmamıştır. Bunun için geçerli mazeretleri var mıdır? Yoksa onlar da bilgilendirilmedikleri için bu mesuliyeti almak istememişler midir?
  • Her oylama öncesi bir dosya ve taleple geldiği iddia edilen İYİ Parti Meclis üyelerinin bugüne dek olumlu oy verdikleri sayısız meclis kararı karşılığında Sayın Cemil Deveci olarak Atakum halkının menfaatine olmayan bir takım tavizler mi verdiniz yoksa? Böyle bir durum söz konusu değilse bu iftiranın gerçek gerekçesi nedir? 
  • Genel Merkez yönetimimizi de zan altına alan açıklamanızı n gerekçesi nedir? CHP kongre sürecinde yönetime talip kişilere İYİ Parti üzerinden bir mesaj verme gayreti olabilir mi, yoksa bizim bilmediğimiz bir iç hesaplaşmanın faturasını mı ödetmeye kalktınız? Elinizde bu iddianızı ispatlayacak somut bir delil var ise bunu kamuoyu ile paylaşmamak daha mı ahlakidir? 
  • İYİ Parti ya da diğer partiler adına sizden bugüne kadar talep edilen görevinizi suistimal etmenize sebep olabilecek ne tür talepler gelmiştir? Bunların kaç tanesi pazarlık konusu olmuştur? Kaçına karşı kararlı bir duruş sergileyerek Belediyenin gerek bütçesinin gerekse hizmet alanlarının daha iyi yönetilmesi için kararlar aldınız?

DEVECİ'YE ATAKUM'UN SORUNLARI İLE İLGİLENMESİNİ TALEP EDİYORUZ!..

 Tüm bu iddialarınız için gerek CHP gerekse İYİ Parti İl Teşkilatları ile durum değerlendirmesi yaptınız mı daha iyi bir yönetim anlayışı için işbirliği talebiniz oldu mu ? Gerçekleri öğrenmek için bir çaba sarfettiniz mi? Birlikte kazandığımız bir yönetimi başkalarını suçlayarak sürdürebileceğinize inanıyor musunuz?

Ayrıca Sayın Deveci'ye yerelde siyaset yapan bir siyasetçi olarak parti genel merkezimizin, genel başkanımızın siyasetine ve ilkelerine laf yetiştireceğine Atakum'un sorunları ile ilgilenmesini tavsiye ediyoruz."

Ercan ÜSLÜ