Türkiye'nin önde gelen un üretim ve ihracatçıları arasında yer alan Pakun, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle Venezuela'nın başkenti Karakas'ta düzenlenen "Türk İhraç Ürünleri Fuarı”na katıldı. Venezuelalı iş insanları ve sektör profesyonellerinin yoğun ilgi gösterdiği fuarda Pakun’a ait Avrupa Lezzet ve Kalite Ödüllü ‘Durgun’ marka pastalık ve böreklik unu da ziyaretçilerin ilgisiyle karşılandı.

Pakun ödüllü ununu Venezuela ile buluşturdu

25 farklı un çeşidi ve ödüllü ürünleriyle dikkat çeken Pakun’un standını ziyaret edenler arasında; T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Venezuela Başkan Yardımcısı Delcy Eloína Rodríguez Gómez, La Guaira Valisi Jose Alejandro Teran, T.C Venezuela Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu, Venezuela Büyükelçiliği Ticaret Müşavir Yardımcısı Samet Korkusuz, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Can Yamanyılmaz, Akdeniz Kimyevi Maddeler İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan ile Venezuela’nın önde gelen sanayicileri ve Türk iş adamları da vardı.

Venezuela ile güçlü iş ilişkilerine sahip olduklarını belirten Pakun Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Durgun, “Sektördeki 50 yıllık tecrübemizle ürettiğimiz yüksek kalite ve üstün lezzetli un çeşitlerimizi, başta Türkiye olmak üzere üç kıtada 40’tan fazla ülkeyle buluşturuyoruz. Bu ülkeler arasında Venezuela da önemli bir paya sahip. Venezuela’daki müşterilerimizle sık sık bir araya geliyoruz. Geçtiğimiz Temmuz ayında İstanbul’da düzenlenen Venezuela Milli Günü resepsiyonuna onur konuğu olarak katılmıştık. Bugün de Ticaret Bakanlığımızın öncülüğünde ilişkilerimizi daha da güçlendirmek için fuarda yerimizi aldık. Yeni iş birlikleri kurmak ve Türk ununu dünyada marka haline getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Yılın ilk yarısında ihracat cirolarını geçen yıla oranla yüzde 58 oranında artırarak 38 milyon dolara yükselttiklerini belirten Durgun, “Tonaj bazında siparişlerimiz 45.000 tondan 75.000 tona çıktı. Dış piyasa talepleri geçen yıla göre iki kat daha fazla. İhracat rakamını ikinci yarıda 100 milyon doların üzerine çıkaracağımızı öngörüyoruz. 2023 yılını en az 3 kat büyümüş bir marka olarak tamamlarken, ülkemizin un ihracatı şampiyonluğuna katkımızı daha da artırmış olacağız" diye konuştu.