Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 20 milyon öğrenci ve 1,2 milyona yakın öğretmen için 2023-2024 eğitim öğretim yılı bugün başladı.

Yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili açılış mesajı yayımlayan Samsun Valisi Orhan Tavlı, "Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimizle birlikte 2023-2024 eğitim-öğretim yılına erişmenin heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Yeni eğitim-öğretim yılının okullarımızın idarecileri ile öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Tavlı, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti: 

"Sevgili Çocuklar, Değerli Öğretmenler, Kıymetli Veliler;

Bugün bazılarınızın yüreği okula ilk kez başlamanın heyecanı ile çarpıyor, bazılarınız ise okuluna kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Aileleriniz, öğretmenleriniz ve idarecileriniz olarak sizleri, bilimi ve bilgiyi seven, öğrenmeye hevesle yaklaşan, araştıran, milli ve manevi değerlerimize saygılı, geçmişini, kültürünü, ülkesini, milletini, değerlerini bilen; tarihini seven ahlaklı fertler olarak yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz.

Öğrencilerini çağın gelişmelerini takip edebilen, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanabilen, sağlıklı, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olarak yetiştirmek öğretmenlerimizin asli görevidir. Çocuklarımızı gönül rahatlığıyla emanet ettiğimiz kıymetli öğretmenlerimizin bu görevi başarıyla yerine getireceğine inanıyorum.

Ailelerinin büyük fedâkarlıklarla büyüttüğü çocuklarımızın iyi bir insan, ülkesine ve milletine bağlı, değerlerine saygılı bir vatandaş ve bilgiyle donanmış bir yetişkin olarak hayata başlaması için öğretmenlerimizle yoğun bir mesai yürütüyoruz. 

Okullarımızda eğitim-öğretim gören çocuklarımızın ruh ve bedensel gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek bağımlılıklarla mücadele edilmesi, okulların ve çevrelerinin güvenliği, öğrenci taşıma servislerinin daha güvenli olması için Valiliğimiz koordinesinde gerekli tüm tedbirleri almış bulunmaktayız.

Hem alınan tedbirler hem de öğretmen ve velilerimizin destekleri sayesinde öğrencilerimizin sadece derslerine odaklanacaklarına ve başarılı olacaklarına inandığım yeni eğitim-öğretim yılının ilk kez okul heyecanı yaşayan yavrularımız başta olmak üzere tüm öğrencilerimiz, velilerimiz ve eğitim camiamız için hayırlı olmasını diliyorum."

Ercan ÜSLÜ