Samsun'da, 2023 Down Sendromlular (Trisome) Avrupa Şampiyonası'nda önemli dereceler elde eden milli sporcular için gezi programı düzenledi. İtalya’da yapılan şampiyonada gülle atmada altın, erkekler 200 metre koşuda ise gümüş madalya kazanan Ali Topaloğlu ile masa tenisi erkekler yaş kategorisinde altın madalyanın sahibi olan Salihcan Öztankal, etkinlikte çok eğlendiklerini belirterek hedeflerinin Dünya Şampiyonluğu olduğunu söyledi. Geziye, eğitimlerini sürdüren 19 downsendromlu çocuk ile anne ve babaları da katıldı. 

Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan Havza-Vezirköprü gezisinin ilk durağı, ÇakallıTaşhan oldu. Buradaki kahvaltıda davetlilerine Çakallı menemeni ikram eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Yaşlı ve Engelli Şube Müdürlüğü, milli sporcuları, down sendromlu çocukları ve ailelerini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 gün boyunca 9.Ordu Müfettişliği Karargahı olarak kullanarak milli mücadelenin ilk direniş planlarını hazırladığı tarihi Havza Atatürk Evi’ne götürdü. Atatürk'ün çalışma ile yatak odası, kişisel eşyaları, fotoğrafları, dönemin geleneksel ve kültürel eşyalarının sergilendiği müzeyi gezen downsendromlu gençler, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın balmumu heykeline asker selamı verdi. 

Vezirköprü ilçesinde turistik Şahinkaya Kanyonu’nda gemi turuna çıkan çocuklar ve gençler, müzikler eşliğinde dans edip halay çekti. Turun ardından kafile, Osmanlı mimarisinin estetik yapılarından 223 yıllık tarihi Taşhan’ı ziyaret etti. Burada Vezirköprü Akça Anakucağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri tarafından çiçeklerle karşılanarak birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi. Gezi kafilesi daha sonra da geleneksel semaver üretiminin yapıldığı tarihi Bedestan Çarşısı’nı dolaştı. Gezi, Osmanlı padişahı 4. Mehmet döneminde sadrazamlık yapan Köprülü Mehmet Paşa ve oğlu Köprülü Fazıl Ahmet Paşa ile Sultan 2. Süleyman’ın sadrazamı Köprülü Fazıl Mustafa Paşa’nın heykellerinin yer aldığı Vezirköprü Belediye Parkı’nda sona erdi.