Türkiye’nin birçok bölgesinde etkili olan yüksek basınç, Samsun’da da kendini gösterdi. Özellikle günün ilk ışıkları ile birlikte yüksek basınç nedeniyle moleküllerin havaya karışamamasından dolayı gökyüzü ile güneş ışıkları arasından sisten perde oluştu. Görüş mesafesinin bir hayli düştüğü kentte, özellikle şehrin doğusundan gelen kirli hava da sisin uzun süre kalmasında etkili oldu. Uzmanlar, sisin dağılmasında yağmur veya diğer hava olaylarının etkili olduğunu, aksi takdirde sisin etkisini uzun süre koruduğunu ifade etti.

Tekkeköy’de hava kirliliği

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı raporlarına göre şehir merkezindeki hava kirliliği oranı Samsun merkez, Atakum ve Bafra’da gün içerisinde ‘orta’ ve ’hassas’a yakın seviye olarak kaydedildi. Hava kalite indeksi Tekkeköy’de Pazar günü itibarıyla 192’ye (sağlıksız) ulaştı. Hava kirliliğinin bu seviyede olduğu anlarda yapılan uyarılarda, “Hassas gruplar ciddi sağlık sorunları yaşayabilir. Genel halkın ise bazı sağlık etkileri yaşaması muhtemeldir” ifadeleri yer aldı.

Hava kalite indeksine göre 0-50 arası ‘iyi’, 50-100 arası ‘orta’, 100-150 arası ‘hassas’, 150-200 arası ‘sağlıksız’, 200-300 arası ‘kötü’, 300-500 arası ise ‘tehlikeli’ seviyede gösteriliyor.

Öte yandan hava tahmin uzmanları, görüş mesafesinin bin metreden aşağıdaki hava bulutlarını ’sis’, bin metreden fazlasını ise ’pus’ olarak nitelendiriyor.

Samsunda Sis Etkili 20240226 A W149560

Kaynak: iha