Uzunca yıllardan beri önemli bir şehir olma özelliğini ve çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış olan Bafra’yı ve Bafra’lı kimliğini yaşatmak, sürdürülen ve zaman içerisinde terkedilmiş kültürel alışkanlıkları tekrar canlandırmak amacıyla Bafralılar Günü’nü değerli Bafra’lıların görüşlerine sunuyorum.

Bir çok şehirde o memleketin yerlilerinin buluştuğu, paylaşımda bulunduğu ve etkinliklerle hem geçmişin hem geleceğin buluştuğu günler düzenleniyor, çok köklü geçmişi olan Bafra’da da böyle bir günün düzenlenmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Bafra;

Dünü, bugünü, yarını ile Türkiye’nin en seçkin ilçeleri arasındadır.

Bafra tarihi, kültürü ve gelenekleriyle var olan bir ilçedir.

Ancak şu da bir gerçek, son 60 yılda yaşanan iç göç ile Bafralılar Türkiye’nin her tarafına ve yurt dışına dağılmışlardır.

Bafradan ayrılan birinci kuşak Bafra’dan kopmamış, düğünde, bayramda, cenazede mutlaka doğduğu topraklara gelerek gönül bağını koparmamıştır.

Bafra dışında yaşayan ikinci ve üçüncü kuşaklarda ise aynı bağlılığı ve aidiyet duygusunu göremiyoruz. Maalesef onlarda bir kopuşa ve yabancılaşma duygusuna şahit oluyoruz.

Bafra ilçesinde yaşayanlar ve dışarda yaşayanlarla birlikte Bafradır. Türkiye’nin neresinde yaşarsa yaşasın Bafralılık kimliği devam etmelidir.

Bafra’nın en büyük zenginliği insan kaynaklarımızdır.

İşte bu nedenlerle 5 kasım gününün BAFRALILAR GÜNÜ ilan edilerek sadece Bafra’da değil her tarafta kutlanmasını bir Bafra evladı olarak öneriyorum. Bafralılar Günü’nü tüm Bafra’lıların bildiği hatta toplumun en temel yapısı aileyi oluştururken yani en mutlu günlerinden birinde geçtikleri ve 5 Kasım 1937 yılında açılmış olan Çetinkaya Köprüsünün açılış tarihi olmasını teklif ediyorum. Bu konunun değerli Bafralılar tarafından tartışılmasını talep ediyorum.

Böyle bir günün düzenlenmesi hem Bafra’nın kültürel, sosyolojik gelişimine katkı sağlayacaktır hem de uzun yıllardır kronikleşmiş sorunların çözümünün tartışılması, farklı bakış açılarının biraraya gelmediyle ortak aklın oluşmasını sağlayacaktır.

Komşuluk hukukunun hatırlanması, şehrin gelişimine katkı sağlaması anlamında tüm demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, yerel yöneticiler, meslek odaları gibi oluşumları inisiyatif almaya davet ediyorum. Ben taşın altına elimi koymaya hazırım. Gelin hep beraber kimliğimize sahip çıkalım, Bafra’nın hakettiği değeri görmesi için kollarımızı sıvayalım.

Onur GÜNDÜZ

   Eğitimci